Stav památky nikomu nedělá těžkou hlavu. Jeho současná podoba vadí snad jen pelhřimovským obyvatelům.

„Takový hezký kostelík. Je ho škoda. Lidé by sem měli chodit na mše,“ posteskla si Kristýna Běhalová, která v Pelhřimově prožila skoro celý život.

Jako církevní stavba náleží kostel pelhřimovské faře. K bohoslužbám však objekt neslouží už několik let a jeho opravy se odhadují na milion korun. Na to však fara nemá peníze.

„Oprava kostela je velice náročnou záležitostí a sehnat na ni prostředky je skutečně nemožné. O sbírce mezi věřícími na jeho opravu jsme neuvažovali,“ vysvětlil pelhřimovský vikář Josef Hanžl.

 

O kostel se stará zatím město

Prozatím se tedy církev rozhodla pronajmout tuto novogotickou stavbu pelhřimovskému Muzeu Vysočiny.

Jak však sdělila zástupkyně ředitele Muzea Vysočiny Miroslava Kvášová, momentálně není žádný plán jak kostel využít. „Zatím plní funkci depozitáře, ale potřebovali bychom ho vyměnit za jiné, větší prostory,“ dodala Kvášová.

Snaha využít kostel na výstavy, koncerty či jiné kulturní akce sice byla, z plánů však sešlo. Podle Kvášové se s objektem nebude dít nic, dokud se nevyřeší jeho majetkový stav. „Muzeum je pouze nájemce. Vše tedy záleží na dohodě s městem nebo s krajem,“ domnívá se Miroslava Kvášová.

Alespoň v těch nejnutnějších záležitostech se o kostel nyní stará pelhřimovské muzeum. „Stavbu pouze udržujeme. Zajišťujeme tedy menší opravy, například, aby střechou nezatékalo dovnitř,“ doplnila Kvášová.

Posledních oprav se kostel svatého Kříže dočkal těsně po revoluci v roce 1989. Od té doby objekt, který byl postaven roku 1886, je vydán napospas svému osudu a vandalům.