Závodníci jen jako

Ještě než se náměstím poprvé rozlehl drsný zvuk vytáčených motorů, ozýval se okolím bílého stanu hlas navigátora, který udílel pokyny závodníkovi. Velkoplošná obrazovka nabízela výhled přímo z vozu na trati. O skutečný závod se tady však nejednalo.

„Tohle je soutěž GPS Mediasport. Jde o simulaci rallye a soutěžící si mohou zkusit, jaké to je, být v kůži opravdového závodníka,“ vysvětlil Michal Marek z Mediasportu a pohlédl směrem k trenažérům, na nichž dva „závodníci“ zuřivě kroutili volantem.

„Minulý týden se na internetu jela kvalifikace. Dvanáct nejlepších jsme pozvali sem, na vítěze čeká satelitní navigace,“ dodal Marek.

Muž pod autem

Pořadatelé skutečných závodů měli mezitím plné ruce práce s usměrněním neukázněných diváků. Vysvětlit natěšeným zvědavcům, že nesmí vstupovat do prostoru vozovky, se ukázalo jako nadlidské úsilí.

„Nejde to uhlídat. Je nás tu vzhledem k počtu diváků málo a lidi si prostě nedají říci,“ posteskla si jedna z dohlížejících, Renata Ptáková.

Několik desítek minut poté v ulici Na Příkopech si zvědavci ještě rádi nechali říci. To když se kolem nich plnou rychlostí prohnala motorka se spolujezdcem na řidítkách nebo auto na dvou kolech.

Svůj um tam předváděli kaskadéři. „Mně se nejvíc líbilo, jak jezdil s motorkou po předním kole. A nebo když si jeden chlap lehl na silnici a těsně kolem něj projelo auto jenom na bočních kolech,“ podělil se o své zážitky osmiletý Libor Florián a se zatajeným dechem sledoval další odvážné kousky kaskadérů. Pobavit se však mohli i ti, kteří automobilovému sportu či motorismu jako takovému zrovna neholdují.

Letos patřilo k doprovodnému programu například večerní vystoupení skupiny Ready Kirken. „Já osobně jsem se byl na rallye vždy aspoň podívat. Myslím, že akce je to určitě zajímavá. Do Pelhřimova přijede velké množství lidí a to není na škodu,“ shrnul Lukáš Dománek.

Samotným pořadatelům spadl po odmávnutí posledního jezdce kámen ze srdce. Letošní rallye se obešla bez úrazu. „Problémy se vyskytly. Třeba při třinácté rychlostní zkoušce začalo hořet jedno z aut. Byla to dramatická situace. Nikomu se ale naštěstí nic nestalo,“ pravil s úlevou ředitel závodu Richard Gnojek.