Představitele pelhřimovské radnice straší časové zpoždění stavby

Pelhřimovské ale i tak tlačí čas. „Nikdo z nás nedokáže posoudit, zda se podaří dostavět domov důchodců včas,“ pokrčil rameny starosta města Leopold Bambula. Stavba nabrala tříměsíční zpoždění, dříve než v září se kopat nezačne.

Jisté zůstává jediné. Pokud se mají dědečkové a babičky z jara roku 2009 skutečně stěhovat do městských Sadů, radní musí okamžitě začít jednat. „Ihned se spojíme s vítězem výběrového řízení, zda firma dokáže manko dohnat. Pokud dostaneme zápornou odpověď, pokusíme se dohodnout s ministerstvem na prodloužení lhůty pro čerpání dotace,“ dodal Bambula.

Město uspělo s podobnou žádostí při výstavbě koupaliště, které slouží lidem od června.

Naděje zůstává

Tříměsíční stavební manko se podle odborníků nechá dohnat. „Chce to trochu štěstí na zimní počasí. Třeba betonovat se s použitím zvláštních přísad nechá až do mínus deseti stupňů. Pokud nebudou plískanice strašit do května, půjde to,“ mínil stavitel Lubomír Jonáš.

Optimistou zůstává i Pavel Pípal, ředitel Domova důchodců v Proseči Obořišti a zároveň pelhřimovský zastupitel. „Stavebníci se pochlapí. Odpískat takhle důležitou součást sociálního vybavení města by byla ohromná škoda. V našem zámečku máme nejméně deset lidí přímo z Pelhřimova. Sice se jim tady líbí, v okamžiku otevření budovy v Sadech by se ale asi rádi stěhovali. Doma je doma,“ podotkl Pípal.

Představitelé radnice ale nemohou zapudit ani nejčernější myšlenky. Totiž, že stavebníci dílo nestihnou a ministerští úředníci prosbě nevyhoví. „Bez dotace 120 milionů korun by nemělo význam se do stavby vůbec pouštět. Ale snad tato hrůza nenastane,“ vyslovil přání Leopold Bambula.