Ostatně nový ročník Jihočeské ligy mariáše začínal v sobotu 4. ledna v Horní Cerekvi, na jednom z tradičních míst konání ligových turnajů na území okresu Pelhřimov, a tedy na Vysočině. V restauraci U Suchánků nejdříve převzali nejlepší ceny za minulý soutěžní ročník, teprve poté začal turnajem ve voleném mariáši ročník aktuální.

Mezi necelými třemi desítkami aktivních mariášníků byla v Horní Cerekvi většina těch, s nimž se na turnajích lze potkat opakovaně a celoročně. Nechyběl ani Pavel David z Jindřichova Hradce, jedna ze zásadních postav existence mariášnických turnajů na jihu Čech. „Liga vznikla někdy kolem roku 1994, kdy Pelhřimovsko patřilo do Jihočeského kraje. Pak se sice krajské uspořádání změnilo, ale my jsme zůstali u toho původního. Ostatně soudní uspořádání se taky neměnilo,“ připomněl Pavel David.

Analogie se soudním uspořádáním v jeho podání není úplně náhodná, Pavel David je doktorem práv a dlouhé roky působil jako prokurátor. Nějaký čas také v Pelhřimově. A významnou roli hrál po čtvrtstoletí i v Jihočeské lize mariáše. „Do loňského roku jsem byl prezidentem ligy,“ říká s kartami v ruce.

Trvajícího spojenectví se svými spoluhráči a kamarády z Pelhřimovska si jihočeští mariášníci považují . A platí to i opačně. „Za těch zhruba třicet let nás ubylo, hospody, kde se turnaje hrají byly plné, plnější než dnes, kdy nás hraje osmadvacet. Mladí mají jinou zábavu, tak musíme držet při sobě, abychom měli vůbec s kým hrát,“ charakterizoval mariášnickou komunitu Pavel David.

V jednotlivých okresech Jihočeského kraje má navíc mariáš rozdílné postavení. Hodně se tato karetní hra provozuje na Táborsku a Jindřichohradecku, tedy okresech, které bezprostředně sousedí s Pelhřimovskem, slušnou základnu má rovněž na Českobudějovicku. Naopak na Prachaticku, Strakonicku nebo Písecku tak silnou základnu mariáš nemá.

Podobně jako Pavel David vidí vztahy mezi rozdělenými regiony i Ladislav Němec z Častrova, další mariášnická legenda, kterou změna krajského uspořádání nezbavila kladného vztahu k Jihočeskému kraji. „Kdybychom na jih Čech jezdit přestali, tak si nemáme už s kým zahrát a mariášnická komunita by se rozpadla,“ zdůraznil Ladislav Němec.

Sám je dlouholetým organizátorem turnaje doma v Častrově, který se hraje tradičně v předvánočním termínu. „Bez mariáše by Častrov nebyl Častrovem, právě mariášníci možná nejlíp vědí, kde se vlastně Častrov nachází,“ dodal Ladislav Němec.

Za necelý měsíc se „jihočeští“ ligoví mariášníci na Vysočinu vrátí, počátkem února je na programu turnaj v Nové Cerekvi, kde se pořadatelské úlohy ujal Josef Kozel. „Novocerekvický turnaj nemá sice tak dlouhou tradici jako jiné turnaje, ale už se stal pravidelnou součástí programu Jihočeské ligy mariáše. Liga byl dobrý nápad, vznikla pěkná tradice a nikdo neřeší, jestli se hraje v jižních Čechách nebo na Vysočině. Sám jsem ostatně z jižní Moravy,“ doplnil svůj vztah k zábavě, kterou naštěstí nepoznamenalo v uplynulých dvaceti letech nové krajské uspořádání, Josef Kozel.

V sobotu v Horní Cerekvi se nejvíce dařilo Jiřímu Korbelovi z Veselí nad Lužnicí. Druhý skončil Vladimír Vacek z Božejova, třetí Zdeněk Peťas, který přijel z Jihlavy.