Na spadnutí je hned několik oprav, a ne ledajakých. Po delší době se dočká významnější obnovy povrchu nejrušnější silnice okresu na Kamenicku.

Jedná se o nejhrbolatější dvoukilometrový úsek mezi Kamenicí nad Lipou a Pravíkovem. „Oprava se týká ložní i obrusné vrstvy včetně sanace lokálních poruch podkladní vrstvy,“ pojmenovala rozsah počinku za dvanáct milionů korun mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Asfaltéři obsadí rovněž druhý konec kamenického obchvatu, čeká je tam obnova sedm set metrů dlouhého úseku „čtyřiatřicítky“ u Vodné, tedy již na samé hranici s Jindřichohradeckem.

Samotní motoristé ale upozorňují na palčivější úsek této přetížené silnice. „Okolo Pravíkova to na naše poměry ještě docela jde. Je to tam široké, nerovnostem se nechá vyhnout. Horší je to mezi Ústrašínem a Ondřejovem, kde je silnice nebezpečně úzká a výmolů mnohem více,“ poznamenal Jan Starý, který zná na cestě z Pelhřimova do Kamenice nad Lipou každý patník. Jezdí tudy denně.

Stále stejná píseň

Jeho připomínku by pomohl nadobro vymazat léta slibovaný obchvat jmenovaných dvou vesnic, který by dopravu odvedl z nebezpečného úseku jinam. Celkem 5,4 kilometru dlouhá přeložka se objevila v letošním soupisu plánovaných novostaveb.

Tamtéž však byla i vloni, a kvůli chybějícím stamilionům na výstavbu se nestalo nic. Obehraná písnička ohledně neurčitelnosti data zahájení se vzhledem ke stavu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury ozývá ze sídla ředitelství silnic a dálnic stále.

Malou útěchou může motoristům být oprava stávajícího půl druhého kilometru dlouhé silnice mezi Ondřejovem a Ústrašínem, s níž se pro letošek počítá. Radovat se mohou i ti, kteří pendlují opačným směrem, mezi Pelhřimovem a Humpolcem.

Celková oprava tohoto osmnáctikilometrového dálničního přivaděče, která začala dílčí opravou tří mostků a natažením nového koberce okolo Kojčic na podzim, bude pokračovat, jak jen to počasí dovolí.

Převedeno do řeči čísel kráčí celkem o 12,2 kilometru silnice a 140 tisíc metrů čtverečních asfaltu na ní, vlastně od krasíkovické křižovatky až po Vystrkov. Součástí je i oprava osmnácti propustků a čtyř mostů. Ten u Onšovic dokonce bude přestavěný úplně.

„Provoz v tomto místě převedeme na krátkou objížďku,“ upřesnila za zadavatele Ledvinová. Podle ní ostatně musí řidiči kvůli opravě za dvě stě milionů korun počítat při cestování mezi dvěma největšími městy okresu s nějakým tím zdržením po celou sezonu. Navíc nelze vyloučit částečný souběh s modernizací silnice číslo II/602, v níž hodlají krajští radní pokračovat také letos.

Doprava zhoustne

Z toho vyplývající objížďky se mohou navzájem krýt s omezeními na humpoleckém dálničním přivaděči. „S představiteli Ředitelství silnic a dálnic o tomto problému jednáme. Snažíme se to naplánovat tak, aby se zásadní uzavírky na obou silnicích kryly co nejméně. Jde nám o to, aby dopad na řidiče byl co možná nejmenší, úplně jej vyloučit však nedokážeme. Období, kdy se nechají opravovat silnice, není zase až tolik dlouhé,“ připustila prostoje krajská mluvčí Jitka Svatošová.