Nedávno totiž oslavila krásné sté narozeniny. Sympatická oslavenkyně, která jak sama říká, už hůře slyší a vidí, žije posledních sedm let v Domě seniorů v Pacově.

„Jsem obyčejná pracovitá ženská. Celý život jsem dělala v zemědělství, samou těžkou práci. Ale bavilo mě to, dělala jsem to ráda,“ usmála se Františka Vovsová, která vychovala dvě děti a radost jí dělá pět vnoučat a devět pravnoučat.
Kromě dlouhého života v kruhu svojí rodiny se Františka věnovala i mnoha koníčkům.

„Cvičila jsem v Sokole a zúčastnila se dvou všesokolských sletů. To bylo krásné období v mém životě,“ zavzpomínala se slzami v očích vitální důchodkyně. Jak sama říká, s děvčaty si ráda zacvičila i později, neobešla se totiž bez ní téměř žádná spartakiáda. Kromě sportu milovala i prkna, která znamenají svět. Ve známé vyklantické hospodě U Janoušků coby ochotnice přispívala k dobré náladě.

„Maminka hrála například ve hře Paličova dcera nebo v Lucerně,“ zavzpomínala její třiasedmdesátiletá dcera Hana Zemanová. Ta dodala, že její maminka ještě donedávna ráda četla romány a před třemi roky pletla ponožky. „Byly moc příjemné na nošení,“ poznamenala Hana Zemanová.

Vysoký věk zdědila

Dlouhověkost má Františka Vovsová v genech. Její otec se dožil 93 let. Podle svěží seniorky je jednoznačným receptem na dlouhověkost práce. „Alkoholu jsem nikdy moc neholdovala, občas si dám skleničku piva k obědu. Nikdy jsem však nekouřila, jedla zdravě nebo jsem se o to alespoň snažila,“ uzavřela povídání Františka Vovsová.