Jakkoliv si představitelé města pod dálnicí mysleli, že deset kamer už musí stačit, ukázalo se, že to chce ještě jednu.
Takovou, která pohlídá poslední dosud nepokrytou výpadovku z města směrem na Havlíčkův Brod.

„Výjezdy k dálnici a na Želiv se podařilo osadit kamerami před dvěma roky. Chybělo však zabezpečení výpadovky směrem na Rozkoš, kudy mohli pachatelé trestných činů nepozorovaně ujíždět,“ uvedl starosta Jiří Kučera.

Přijedou, vykradou

Navíc, jak známo, Humpolec se zásluhou své polohy stává oblíbeným terčem takzvaných nájezdných zločinců.
„Stane se třeba, že zloději přijedou po dálnici až z Ostravska, vykradou obchod a pokračují dále třeba na Havlíčkův Brod. Tato kamera by podstatně zvýšila šanci na jejich odhalení,“ poznamenal bezpečnostní preventista radnice Josef Fiala.

Humpolečtí by rádi získali peníze na rozšíření sledovacího systému z Programu prevence kriminality pro rok 2012. Přihláška se jim „vyplatila“ již v roce 2010, kdy dostali dotaci na zmíněné dvě kamery pro výpadovky.

Nyní by rádi získali peníze i na tu třetí. V sázce je až 350 tisíc korun, město by to stálo i se vztyčením nosného sloupu a přívodem elektřiny 200 tisíc. Samozřejmě pokud jeho žádost uspěje.

Z lednového jednání na jihlavském krajském úřadě však vyplynulo, že Humpolec jakožto jedno z těch kriminalitou ohroženějších měst na Vysočině má vysokou naději na úspěch. Jedenáctá kamera by se líbila i policistům. Ti její dokoupení ostatně sami doporučili.

„Pokud zbývá už jen jediná cesta, kudy nám pachatelé unikají, považujeme za vhodné ji osadit kamerou,“ řekla policejní mluvčí Hana Kotková. Dotyčná kamera patří mezi ty takzvaně „chytré“. Dokáže rozpoznat obličej řidiče i státní poznávací značku auta.

Díky napojení na centrální databázi si tudíž mohou policisté okamžitě a snadno zjistit, jestli ten který vůz náhodou není kradený. To všechno samozřejmě pouze v případě, že dotace Humpolci skutečně připadne.

Co s kriminalitou

Zastupitelé již myšlenku podpořili přiklepnutím 200 tisíc korun z rozpočtu na uskutečnění záměru. Při této příležitosti se zároveň rozvířila rozprava ohledně potírání kriminality ve městě jako takovém. Řeč přišla i na otázku humpolecké drogové scény.

„Je to asi dva roky, kdy jsme dostali nabídku ohledně spolupráce ze strany jihlavského kontaktního centra U Větrníku. Tehdy jsme získali zdarma základní zmapování místní drogové scény včetně distribučních cest. Veškeré tyto podklady jsme okamžitě předali policistům. Nabízí se samozřejmě i užší spolupráce s tímto centrem, to by nás však už stálo nemalé peníze,“ podotkl místostarosta Roman Brzoň.

Zastupitel Václav Kašpar se pro změnu pokusil oprášit svůj někdejší námět na přípravu takzvané protialkoholické vyhlášky.

„Co se poslední dobou ve městě děje a zejména jak to tady vypadá po nočním řádění, už přesahuje všechny meze. Vím, že nemáme městské strážníky. Ale ty v Pelhřimově také nemají, a vyhlášku upravující popíjení alkoholu na veřejnosti si schválili. Alespoň mají v ruce nějaká pravidla,“ poukázal Kašpar.

Ani tentokrát s vyhláškou neuspěl. Opět kvůli její obtížné vymahatelnosti. „Ta vyhláška by byla naprosto bezzubá. Městské strážníky nemáme, zamýšlená spolupráce s těmi jihlavskými nakonec také nedopadla. Jedině, že by radní rozhodli městskou policii zřídit, k čemuž by se ale pojily obrovské počáteční náklady i následné provozní výdaje. Zkrátka, je to o prioritách,“ shrnul situaci preventista kriminality Josef Fiala.

Program prevence kriminality 2012

- jedná se o inciativu odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra, která má za úkol předcházet sociálně patologickým jevům
- v případě Humpolce je to především zmírnění dopadů spojených s dálnicí
- v roce 2010 získalo město peníze na dvě kamery, nyní usiluje ještě o jednu