Když vejdete dovnitř, zjistíte, že tabulka nelže. V obývacím pokoji se na gauči rozvalují dvě fenky Rhodéského ridgebacka Aischa a Cailin, domácími přezdívaná Keliška. Na zemi se to navíc hemží devíti ridgebacčími miminky, na která maminka Aischa ostražitě pomrkává ze své pozorovatelny.

Páníčky vybírali velmi pečlivě

Tento víkend bude pro štěňátka velkým mezníkem v jejich životě – půjdou totiž do nových domovů. Jak říká chovatelka Dana Hávová, páníčky pro pejsky vybírali velmi pečlivě.

„Samozřejmě nám záleží na tom, kam se naše štěňátka dostanou, proto jsme je nedali jen tak někomu. Ze zájemců jsme pečlivě vybírali,“ přikyvuje Hávová. Své slovo měla u výběru páníčků pro svoje potomky i Aischa. A mělo velkou váhu.

„Dávali jsme pozor, jak na příchozí zájemce o štěňátko Aischa reaguje. Pokud s nimi byla schopná vyjít, bylo to v pořádku, ale někteří lidé se jí nelíbili natolik, že je s hlasitým štěkotem vyprovodila až ven k vrátkům,“ pokračuje Hávová.

Velké plány

Jak dodává její manžel Václav, ridgebackové prý mají dar vycítit povahu lidí. „Proto asi i Aischa poznala, u koho se její štěňátka budou mít dobře,“ říká Háva.

Do péče o pejsky se zapojuje celá rodina. „Je to hodně náročné. Štěňata vyžadují celodenní péči. Je to taková mateřská dovolená,“ usmívá se Dana Hávová a chválí i Aischu, která je vzornou maminkou.

„Od porodu se od miminek nechtěla ani hnout. Jídlo a vodu jsme jí museli nosit až k čumáku a aby se šla vyvenčit, k tomu jsme ji museli doslova nutit,“ líčí Dana Hávová.

K novým páníčkům půjdou všechna štěňátka. „Nebude to pro nás lehké se s nimi rozloučit, ale žádné si nenecháme, protože chci mít čas na Aischu. Na letošek totiž máme velké plány,“ prozrazuje chovatelka.

Aischa má za sebou úspěšný rok. Stala se totiž nejlepším pracovním psem svého plemene v České republice. „Podařilo se nám udělat celkem osm zkoušek ze záchranářské a sportovní kynologie, což je velký úspěch,“ přibližuje Dana Hávová. Do hovoru se přidává i syn Vojtěch, který také našel zálibu v kynologii.

„To je opravdu výborné, protože druhý pes, který skončil za Aischou, měl zkoušky pouze tři,“ upozorňuje Vojtěch, který společně s maminkou patří k brigádě psovodů, která působí při sboru dobrovolných hasičů v Želivě.

Do nejrůznějších zbořenišť jezdí trénovat záchranařinu nejméně jednou do týdne. „Aischa má výborný nos. A hlavně motivaci. Ví, že když se jí povede schovaného figuranta najít, dostane pamlsek a za ten by dýchala,“ prozrazuje na svoji parťačku Dana Hávová.

Helmu na hlavu a šup do šachty

V roli figuranta se často ocitají jak sami psovodi, kteří si figurují navzájem, tak i jejich rodinní příslušníci. „Jednou jsme jeli na trénink, na němž jsem měl původně zastávat úlohu řidiče a fotografa, ale jelikož nebylo dost figurantů, tak mi záchranáři narazili helmu na hlavu, vlezl jsem do šachty, kde mě zakryli peletami a dvě hodiny jsem čekal, než mě pes objeví,“ líčí své figurantské zážitky Václav Háva.

Jak vzápětí dodává jeho žena, pro roli figuranta nemusí mít člověk žádné speciální předpoklady. „Jenom dobrou fyzickou kondici, ta je důležitá. Figurant totiž nemusí trávit pouze hodiny v šachtě nebo v jiných úkrytech, ale také je potřeba, aby se udržel několik hodin na stromě,“ podotýká Dana Hávová.

Pracant a krasavice

Aby veškerá pozornost nebyla upřená pouze na Aischu a její štěňátka, ptám se i na Cailin. Václav Háva hned vysvětluje, proč ji pokřtili na Kelišku.

„Je stejně zvědavá jako postava Kelišová z filmové trilogie Slunce, seno… Všude musí být první a všechno ji strašně zajímá,“ objasňuje Háva. I Cailin má složených několik zkoušek, ale zdaleka ne tolik jako Aischa. Chybí jí totiž potřebná motivace.

„Aischinka je pracant, Keliška je lenoch, ale zase je to krasavice,“ směje se Hávová a pohladí Kelišku po hlavě. Ta se ale tím, že je o ní řeč vůbec nenechá vyvést z míry a nerušeně spí.

Obě fenky navíc úspěšně absolvovaly canisterapeutické zkoušky, což pro Rhodéského ridgebacka také není typická disciplína. Mohou tedy působit i jako čtyřnozí terapeuti.

„Jsou to holky šikovné,“ chválí je majitelka. Jediné, co jim nepůjde, je obrana. „To mají dáno původem. Ridgeback pochází z Afriky, kde se používal k lovení lvů. Ovšem nikdy nezaútočil. Smečka psů vždycky držela lva v šachu a čekala, až přijde lovec. Nikdy se nezakousla, protože každý pes věděl, že kousnout lva není dobrý nápad,“ vysvětluje Hávová.

Chtějí dosáhnout na nejvyšší metu

„Tenhle instinkt přetrval v Rhodéských ridgebacích dodnes. Neumí se zakousnout a nepustit. Proto se nám s Aischou ani s Keliškou nikdy nepodařilo složit obranářské zkoušky. Nemají v povaze, zahryznout se figurantovi do rukávu jako německý ovčák nebo dobrman,“ doplňuje Vojtěch Háva.

Povídání nás odvedlo od velkých plánů, které Hávovi mají s Aischou na letošní rok. „Chtěli bychom se pokusit složit atest,“ nastiňuje Dana Hávová a vybízí syna, aby vysvětlil, co to vlastně znamená.

„Je to povolení od ministerstva vnitra k tomu, abychom mohli být nasazováni na ostré záchranářské akce, jak u nás, tak i v zahraničí,“ popisuje Vojtěch Háva. Pokud se to Aische povede, dosáhne na nejvyšší metu, kterou může v záchranařské práci získat.

Naše povídání se pomalu chýlí ke konci, protože o slovo se opět hlásí štěňátka – je čas na večeři.

Kašičku slupnou jako malinu

Po tom, co slupnou kašičku s tvarohem jak malinu, je maminka Aischa odvede do jejich ohrádky, kde se ukládají ke spánku. Na kutě se jim ale ještě nejspíš nechce, což dávají najevo pěkným povykem. Jednu z posledních nocí v rodném domě si přece musejí náležitě užít, než se rozprchnou do všech koutů republiky za novými páníčky.