Chirurgové mají umět zachovat klid a mít pevnou ruku v jakékoliv situaci. Přímým důkazem toho, co všechno jsou doktoři schopní ustát, je i operace, která se uskutečnila na pozadí probíhající války na Ukrajině. S opravdu bizarními fotografiemi se pochlubila ukrajinská armáda na svých sociálních sítích.

Andrij Verba patří mezi jedny z nejzkušenějších ukrajinských vojenských chirurgů. Své kvality předvedl i nyní, když mu na operační stůl přivezli vojáka, který měl v hrudním koši zavrtaný nevybuchlý ruský granát. To potvrdily i rentgenové snímky posléze zveřejněné na sociálních sítích. Doktor musel mít nervy z oceli, protože příslušníci ozbrojených sil ho upozornili, že výbušnina může ještě kdykoliv explodovat. Stačil by jen jeden špatný kontakt.

Lékař proto musel k operaci přistoupit jinak než obvykle. Vojáka operoval bez použití elektroagulace, tedy metody, při které se využívá elektrický proud pro zvýšení teploty v dané tkáni, což vyvolává srážení krve a tkání a pomáhá zastavovat krvácení. I přesto se mu podařilo nebezpečný předmět z těla vyoperovat, aniž by kdokoliv přišel k úrazu.

Cherson čelí dalším ruským útokům. Mnoho lidí se evakuuje.
Z ostřelovaného Chersonu se stala čekárna na smrt. Přežití je otázkou náhody

Na dalším fotografickém snímku je pak zvěčněn Verba s projektilem v ruce. Podle armádních složek se jednalo o náboj ze sovětského automatického granátometu AGS-17.

Překvapením bylo, že zasažený voják nezemřel ihned po zásahu, i když granát nevybuchl. „Ne každé zranění srdce je smrtelné,“ napsala na Telegramu náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová. Podle Sky News ukrajinské ozbrojené síly neupřesnily, kdy k operaci došlo, ani za jakých okolností se granát dostal do mužova těla.

Automatický granátomet AGS-17
- Přezdívá se Plamja, tedy plamen.
- Do sovětské armády byl zaveden v polovině 70. let 20. století. Používala ho také československá armáda. Nyní je i ve výzbroji Armády České republiky.
- Jeho výroba trvá v Rusku dodnes.
- Má ráži 30 milimetrů a kadenci 350 až 400 ran za minutu.
- Nabíjení probíhá prostřednictvím nábojového pásu s 29 projektily. Používají se tříštivé nebo tříštivotrhavé granáty.
- Má univerzální použití. Účinný je zejména proti živé síle, k ničení kulometů, bezzákluzových a protitankových kanónů a proti lehce opancéřovaným vozidlům.

Automatický granátomet AGS-17Automatický granátomet AGS-17Zdroj: Wikimedia Commons/Vitaly V. Kuzmin/CC-BY-SA-4.0