close info Zdroj: Hana Senderáková zoom_in
Vztah ke sklu si budoval už odmalička. „Mezi skleničkami, které pak cestovaly do celého světa, jsem psal domácí úkoly. Moje máma totiž dělala ve sklárně,“ řekl. Pak si dokonce vzal malířku skla a skleničky nějaký čas také maloval.
Nejvíce se ale Petr Valeš cítí být prodavačem. „Spisovatelem jsme nejméně. Tam podle mě patří jména jako například Dumas nebo Hrabal. Nejsem ani historik. Mé knihy jsou složené převážně z vyprávění pamětníků, kronik a pověstí tohoto kraje. Píšu knížky, abych vzpomínky, co získám, zachoval pro další generace. Nejvíc se cítím být prodavačem. Za prvé mě to neskutečně baví a za druhé jsem tak přímo u zdroje. Chodí sem za mnou lidé a vypráví mi příběhy tohoto kraje,“ prozradil milovník mimo jiné i kamenů.
close info Zdroj: Hana Senderáková zoom_in
Teď však ve svém obchodě v centru Kamenice není, a to nejen kvůli vládním opatřením. „Stejně bych byl teď doma, protože potřebuju psát a psát můžu v teple. V obchodě je teď zima. Většinou ho zavírám v prosinci a pak se vracím zase až se trochu oteplí,“ sdělil Valeš.
close info Zdroj: Hana Senderáková zoom_in
Jediným problém podle jeho slov teď je, že nejsou přístupné archivy. Informace tak musí dohledávat v literatuře nebo přes matriky.
close info Zdroj: Hana Senderáková zoom_in
Upovídaný otec i dědeček vypráví příběhy i v rámci komentovaných procházek po Kamenici. „Oslovila mě Hanka Senderáková z knihovny. Dělali jsme procházky po památkách, od Hradecké brány na Bradlo nebo kolem Kamenice – hamry. Uspořádali jsme i dvě přednášky Dějiny sklářství na Kamenicku a Židé v Kamenici nad Lipou,“ vyjmenoval.
Dodal také, že tento rok plánují další procházky. „Otázkou je, jak to všechno dopadne,“ poznamenal Valeš.