Devět z každých deseti Čechů nosí v současné koronavirové době roušky. Nicméně jen každý čtvrtý si je nasadí, protože je přesvědčen, že jsou důležitou zbraní proti šíření nákazy. Každý pátý je sice vezme, ale o jejich funkčnosti pochybuje, vyplývá z velké ankety Deníku mezi čtyřmi tisíci respondenty. Každý desátý pak uvádí, že roušky nenosí, jelikož si myslí, že nepomáhají.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (na snímku z 19. listopadu 2020)
Vláda projedná koronavirus. Havlíček: Jsme krůček od dalšího zavření provozoven

Podobně rozdělení jsou Češi, Moravané a Slezané také v otázce očkování proti koronaviru. Více než polovina, konkrétně 58 procent, respondentů ankety rovnou říká, že nejsou ochotní nechat si v budoucnu vakcínu píchnout.

Čtvrtina by se očkovat nechala, ale jen pokud by ji dostala zdarma. Pouze každý pátý je pak ochotný si za očkovací látku i zaplatit.

Co Deník zajímalo

Nejen otázky týkající se zdraví ale Deník v rámci ankety zajímaly.

„Pátrali jsme po tom, jak koronavirus změnil českou společnost. Jsme solidárnější a vnímavější vůči svému okolí než před rokem? Jak v boji s pandemií obstáli jednotliví politici, zdravotníci, učitelé či vedení krajů? Do čeho lidé během lock-downu investovali a na čem naopak šetřili?“ vyjmenovává šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička.

Výdaje vs. úspory

Ukázalo se například to, že stouply útraty Čechů za zdraví, nákupy potravin na doma, výdaje za bydlení a vybavení domácnosti.

Třetina rodičů školáků pak musela sáhnout do peněženek i kvůli počítačovému vybavení, aby se jejich děti mohly vzdělávat online.

Ilustrační foto
Lidé očkovaní na covid nesmějí být zvýhodněni, varuje psycholog Daniel Štrobl

Naopak nejvíce lidé šetřili na (zahraničních) dovolených, kultuře, jídle a pití v restauracích a na oblečení.

I na neveselé realitě posledních měsíců se ale dají najít pozitiva, vzkazují čtenáři Deníku. Kladně hodnotí třeba to, že častěji chodili do přírody, měli čas na opravu či vylepšení domácnosti. A že si našli čas sami pro sebe.

Další díly seriálu:

Co nám covid vzal, co nám covid dal
8. 12. Škola online
9. 12. Dovolená a vouchery
10. 12. Zavřeni doma s rodinou
11. 12. Zdravotnictví online
12. 12. Hospody a rozvozy jídla
14. 12. Jak se změnil sport