Předchozí
1 z 6
Další

Člověk se v archeologii učí pořád. Každý výzkum přináší něco nového, říká Duffek

Archeolog Petr Duffek se o historii zajímal už od dětství. „Vztah k minulosti jsem měl prostřednictvím rodičů od malička. Zajímal mě vývoj lidské civilizace a pochopitelně různí divoši. Přes kaktusy a knihy Alberta Vojtěcha Friče jsem se dostal k zájmu o latinskou Ameriku, kam jsem se dosud nedostal. S kamarády jsme hodně cestovali po horách a takovém tom starém světě v Maroku, Iránu nebo Indii. Na různých výzkumech se člověk mohl takzvaně podívat zase do středověku nebo pravěku. Je to fascinující svět, ať už ten dnešní nebo minulý,“ přemítal Duffek pocházející z Pacova.

Archeolog Petr DuffekZdroj: Deník / Jiří Jíra

Jeho maminka pracovala v pelhřimovském muzeu, takže Petr vlastně vyrůstal mezi starožitnostmi. „Po střední škole jsem se seznámil s Petrem Hrubým, který prováděl výzkum zámku v Pacově, to byl ještě konec minulého století. Pracoval jsem s ním na různých výzkumech v Táboře, Českém Krumlově nebo v Netolicích,“ přemítal.

Archeolog Petr DuffekZdroj: Deník / Jiří Jíra

Nakonec se stal z Petra Duffka stálý zaměstnanec firmy Archaia Brno a v jihlavské pobočce zmíněné firmy pracuje dodnes.

Archeolog Petr DuffekZdroj: Deník / Jiří Jíra

Archeologii Petr Duffek nestudoval, pracoval však jako terénní technik. „Od loňského roku to ale trochu doháním a studuji archeologii na Palackého univerzitě v Olomouci, kde lze studovat kombinovanou formou,“ prozradil archeolog s tím, že člověk se v archeologii učí vlastně pořád a každý výzkum mu přináší něco nového.

Archeolog Petr DuffekZdroj: Deník / Jiří Jíra

Práce archeologa zahrnuje mnoho činností. „Začíná to u různé administrativy, pokračuje přes přípravy výzkumů až po samotnou exkavaci konkrétní lokality. Dále je potřeba nalezené artefakty a situace dokumentovat, fotit, zpracovat nálezové zprávy,“ řekl vědec.

Archeolog Petr DuffekZdroj: Deník / Jiří Jíra

Výzkumy se pak také snaží publikovat v odborných periodikách i představovat je veřejnosti formou výstav a přednášek. „Na Vysočině jsme se jako tým zabývali exploatací drahých kovů, vývojem středověkého osídlení. V poslední době pracuji na tématu novověkého sklářství na Vysočině. Nedávno mi skončil výzkum barokní sklárny u Salačovy Lhoty,“ informoval Duffek, který se poslední čtyři roky věnujeme se svou ženou mimo jiné také rekonstrukci domu v Pacově.

Archeolog Petr DuffekZdroj: Deník / Jiří Jíra