Předchozí
1 z 10
Další

Poprvé se svezl autostopem v nějakých třinácti letech a pak následující roky bral způsob cestování, kdy někde na kraji silnice mávl na cizí auto, jako alternativu dostat se někam na ne právě velkou vzdálenost.

Lotyšsko.Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře

V roce 2018 si ale Zdeněk Lžičař z Dobré Vody u Pelhřimova prvně zkusil velký sportovní autostop a dnes už ví, že si našel novou atraktivní zálibu. V roce 2018 se poprvé kvalifikoval na Mistrovství České republiky v autostopu a pak během necelých dvou týdnů projel se svým kamarádem Tomášem Tatýrkem z nedaleké Rovné u Zajíčkova projel kousek východní Evropy a Balkánu.

Srbsko 2018Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře

Pro nezasvěcené je na místě říct, že přestože se jedná o autostopařský republikový šampionát, každoročně trasa vede přes nezanedbatelnou část celého starého kontinentu.

Trajekt Bari.Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře

Počátkem léta 2018 kluci od Pelhřimova do cíle republikového mistrovství nedorazili a z jihu Itálie se vraceli do Prahy letadlem. Zdeněk Lžičař ale už v tuto chvíli věděl, že pojede znovu. „Moc mě to cestování bavilo, vůbec jsem nepochyboval, že autostopem po Evropě budu jezdit dál,“ říká dnes osmadvacetiletý Zdeněk.

Cesta z Bari.Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře

Zkušenost z prvního velkého sportovního autostopu mu přinesla ještě jedno zjištění. „Chce to jet s děvčetem! Mistrovství v roce 2018 mi napovědělo, že úspěšnější z dvanácti soutěžních dvojic byly ty, kde jede kluk s holkou,“ všiml si po skončení svého prvního mistrovství.

Pivsko jezero-Černá hora.Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře

Do nové situace ho postavila i skutečnost, že Tomáš Tatýrek na další větší akce už neměl stejnou chuť jako Zdeněk. Ten se tak začal pohlížet po dobrodružně naladěných cestovatelkách a debaty a výměny informací na sociálních sítích vyústily do stavu, že získal hned dvě partnerky. „S Anežkou Valigurskou, která bydlí v městečku Morkovice-Slížany u Kroměříže, jsem vyhrál květnovou kvalifikaci na mistrovství republiky v loňském roce, ale samotné mistrovství republiky jsem absolvoval s Eliškou Střelkovou z Děčína,“ upřesňuje informace z hlavních akcí v roce 2019 Zdeněk Lžičař.

Švédsko 2019.Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře

Mistrovské stopování dvojici zavedlo pro změnu na sever Evropy, stopaři si dopřáli cestu kolem Botnického zálivu.

Polární kruh Rovaniemi.Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře

V létě potkávali řidiči Zdeňka Lžičaře pro změnu na Balkáně, kam zamířil v rámci akce X-Challange pro změnu s Anežkou Valigurskou. „Jeli jsme ale spolu naposledy, ženská duše je složitá, na příští cesty si musím sehnat jinou partnerku,“ nechce se pouštět do okolností a podrobností (autostopařského) rozchodu Zdeněk. „Na osmdesát procent budu potřebovat novou parťačku,“ odhaduje.

Bosna a Hercegovina  (X-Challenge).Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře

O tom, že bude mávat na řidiče na evropských silnicích i v roce 2020, nepochybuje. „Letos je dost prodloužených víkendů, ty se na některé cesty budou docela hodit. Napadá mě třeba cesta do Švýcarska,“ odhaduje mladík, který musí svéráznou zálibu skloubit s prací v pelhřimovském Agrostroji. A myšlenky má také na cesty přes Řecko, Bulharsko, Kosovo Moldávii nebo kousek Turecka. „Ještě si pohrávám s myšlenkou vydat se na Island,“ dodává.

Albánsko-Makedonská hranice.Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře

Na prahu nového roku má tak cíl, který nejspíš bude možná muset rozložit na víc let. „Chtěl bych v každé zemi v Evropě stopnut alespoň jedno auto. Zatím ale nejsem ještě ani v polovině, včetně České republiky mám splněno v jedenadvaceti zemích,“ říká pokorně i sebevědomě Zdeněk Lžičař.

Albánské pozvání na oběd.Zdroj: Archiv Zdeňka Lžičaře