Předchozí
1 z 6
Další

Aby se mohla Vlaďka Brávková odněkud vracet, musí nejdřív někam odjet

Sama o sobě říká, že dělá spoustu věcí, ale nic pořádně. V případě Vlaďky Brávkové z Pelhřimova tomu bude nejspíš trochu jinak. Pravdou je, že dělala už mnohé. A vlastně dělá pořád. Odjede na pár týdnů na druhý konec světa a nemá problém živit se tím, že tam myje v restauraci nádobí.

Vlaďka Brávková na cestách.Zdroj: archiv Vlaďky Brávkové

Několik let působila v regionálním rozhlase, díky tomu patří mezi ty, kdo ví, co novináři potřebují a oceňují. To se jí hodilo, když pracovala pro změnu jako koordinátorka dobrovolníků v neziskovém sektoru. Už více než patnáct let ji to táhne do světa, na cesty. Pobývala na Balkáně i ve Skandinávii, rok strávila na Novém Zélandu, pak zase pro změnu žila a pracovala na Slovensku.

Vlaďka Brávková na cestách.Zdroj: archiv Vlaďky Brávkové

S maturitou na obchodní akademii to na první pohled na cestování úplně nevypadalo. Pak ale šla studovat na vyšší odbornou školu cestovní ruch a život nabral jiný směr. „Během studií jsem si přivydělávala tak, že jsem dělala šatnářku v kulturním domě a hlídala věž, která je součástí pelhřimovského kostela svatého Bartoloměje,“ poukazuje na první roky po maturitě Vlaďka Brávková. Když už jako vystudovaná odbornice na cestovní ruch zamířila na filozofickou fakultu, tak si vybrala obor chorvatština a bulharština, čímž naznačila, kam povedou další její kroky. „Balkán mám ráda a ráda se tam vracím. Jednou jako dobrovolnice, podruhé pro změnu jako stipendistka. Právě na Balkáně jsem poznala řadu zajímavých lidí, s nimž jsem v kontaktu dodnes,“ povídá Vlaďka Brávková.

Vlaďka Brávková na cestách.Zdroj: archiv Vlaďky Brávkové

 Právě na Balkáně se v roce 2011 přidala do skupiny dobrodružněji naladěných cestovatelek a cestovatelů, která si říká Balkán Mafia. Díky této skupině se staří známí (ale i nováčci) scházejí každého půl roku na společných setkáních. A spojuje je také to, že využívají internetovou službu couchsurfing, díky níž dovedou prakticky kdekoliv na světě nacházet krátkodobé bezplatné či levné ubytování. „Služba couchsurfing nám umožňuje nalézt a využít volný gauč kdekoliv na světě. Pro styl cestování, který vyznáváme, je to zcela postačující,“ připomíná pelhřimovská cestovatelka. Na jedné straně ji pořád lákají dobrodružné způsoby cestování, na straně druhé nemá problém vzít sezonní práci delegátky cestovní kanceláře v typické dovolenkové destinaci na řeckých ostrovech. Díky tomu strávila léto na Krétě, severním Kypru, Kosu, Rodosu i Korfu, opakovaně v Turecku.

Vlaďka Brávková na cestách.Zdroj: archiv Vlaďky Brávkové

 Na prahu letošního roku zamířila Vlaďka Brávková do Benátek. „Letenka byla za 20 euro, to jsem nemohla odmítnout,“ zněly argumenty pro podniknutí několikadenní cesty. Sama ji současně označila za studijní, to pro případ, že by ji cestovní kancelář vyslala třeba právě do tohoto turisticky atraktivního koutu Evropy. „V Benátkách nebudu surfovat gauč,“ dodávala před lednovou cestou.

Vlaďka Brávková na cestách.Zdroj: archiv Vlaďky Brávkové

Když se čas od času objeví doma v Pelhřimově, tak pro změnu vyrazí na kdejakou dobrovolnickou akci. Třeba na potravinovou sbírku nebo na jarní úklid. „Dlouhodobě spolupracuji s domovy důchodců, už řadu let jezdím z Pelhřimova do Proseče-Obořiště, kde tahle spolupráce trvá nejdelší dobu. Když nejsem zrovna někde na cestách po světě, tak se tam vždy ráda vracím,“ říká. „A abych se mohla vracet, tak musím nejdříve někam odjet,“ dodává Vlaďka Brávková.

Vlaďka Brávková na cestách.Zdroj: archiv Vlaďky Brávkové