Tři muže a dvě ženy z Jihlavska, Pelhřimovska a Prahy zadrželi kriminalisté minulý týden. Všechny je převezli na jihlavské oddělení a umístili do policejních cel. Kriminalisté následně udělali domovní prohlídky, při kterých zajistili kolem dvacítky střelných zbraní. „Zajistili jsme různé dlouhé i krátké střelné zbraně, včetně doplňků, střeliva a dalších věcí, u kterých vzniklo podezření, že byly použity při trestné činnosti,“ komentoval inspektor Michal Šalomon.

Kriminalisté následně zahájili trestní stíhání čtyř zadržených. Padesátiletou ženu a dva muže ve věku osmačtyřicet a devětačtyřicet policie obvinila z toho, že získávali prostřednictvím státních dotací peníze na snižování stavu divokých prasat. „Honitbu získali na základě smlouvy o nájmu a do žádostí o dotace uváděli nepravdivé údaje o počtu ulovených prasat. Systém měli propracovaný. Dařilo se jim získávat vzorky a podklady nutné pro podání žádostí, které poté předkládali příslušnému úřadu,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Myslivci z Jihlavska hrozí za ubití dvou srn trest od šesti měsíců do pěti let nebo pokuta. Ilustrační foto
Ubil srnky klackem. Kriminalisté za to myslivce z Bukové obvinili z pytláctví

V řádu několika let si tak podvodníci přišli na téměř jeden a půl milionu korun. V letošním roce opět žádost o dotaci podali, peníze už ale nezískali. Obvinění muži a žena jsou stíhaní na svobodě. „Třem obviněným hrozí za trestnou činnost trest odnětí svobody až na osm let, čtvrtý muž může být potrestán až pětiletým pobytem za mřížemi,“ dodala mluvčí.

Jeden ze stíhaných mužů totiž navíc půjčoval zbraně třiadvacetiletému muži, který zvěř lovil, neměl ale zbrojní průkaz. „Oba společně lovili lesní zvěř a mezi jejich úlovky se zařadil i zubr evropský. Toho odjeli muži společně lovit do Polska, kde je lov těchto zvířat zakázaný. Ulovili tam dva zubry,“ dodala Kroutilová. Třiadvacetiletý muž čelí obvinění z pytláctví a nedovoleného ozbrojování. Muž, který mu zbraně půjčoval, je navíc obviněný z nedovoleného ozbrojování, pytláctví a napomáhání k pytláctví.

Případ jihlavští kriminalisté dále vyšetřují.