Kromě toho, že dohlíží, aby lidé v obchodě nekradli, musí občas zajít k soudu jako svědek. Není žádnou výjimkou, že zlodějíčci, které přistihne při krádeži, skončí na lavici obžalovaných.

A tak tomu bylo i v případě čtyřiatřicetiletého alkoholika Radka Bräuera z Jihlavy. Ten si letos 11. června zašel do supermarketu Albert nakoupit. Když zjistil, že ostraha není ve střehu, rozhodl se ke krádeži. „Chtěl jsem prověřit ostražitost ochranky. Byla to blbost," uvědomil si před soudem Radek Bräuer.

Obyčejná drobná krádež se ale nakonec zvrhla ve vydírání a nebezpečnou situaci, kdy člen ostrahy Jiří Štefl musel na svou obranu proti Bräuerovi použít přímo v obchodě slzný plyn.

„Viděl jsem, že si vzal z regálu nůž a dal si ho do batohu. Čekal jsem na něj za pokladnou a chtěl jsem u něj udělat kontrolní nákup," popsal začátek incidentu Jiří Štefl.

Ovšem Bräuer si uvědomil, že byl přistižen, a na poslední chvíli se snažil z nepříjemné situace vyváznout.

„U pokladen jsem nůž odhodil," přiznal krádež obžalovaný.

Jiří Štefl vyzval muže, aby s ním šel do skladu, kde měli počkat na příjezd policie. Nůž vzal Štefl s sebou a položil ho na dopravník. Bräuerovi se ale na policii čekat nechtělo a podle ostrahy se pokusil násilím utéct. „Vzal nůž z dopravníku, vyndal ho z plastového krytu a namířil ho ostřím na mé břicho. Přitom řekl, ať ho pustím, nebo mě bodne. Nastříkal jsem mu do obličeje slzný plyn a nůž jsem mu vzal," tvrdil Jiří Štefl a tutéž verzi před soudem potvrdil i jeho kolega skladník, pro kterého to byla nadmíru stresová situace.

Přitom skladník statné postavy často Jiřímu Šteflovi pomůže agresivní choutky zachycených zlodějíčků zklidnit .

„Na skladníkovi bylo vidět, že je vystresovaný. Většinou ho znám jako klidného chlapíka," pověděl u soudu jeden ze tří policistů, kteří tehdy přijeli incident do obchodu řešit.

Policista okamžitě po příjezdu vyslýchal skladníka i Jiřího Štefla odděleně. „Oba se na popisu události shodli. Nemám dů-vod si myslet, že se na tom stihli domluvit," podotkl policista.

Další z policistů potvrdil, že byl Bräuer pod vlivem alkoholu. Nadýchal kolem promile.

Bräuer k tomu řekl, že tehdy vypil asi litr vína, ale že se necítil opilý, protože je zvyklý toho vypít daleko víc. V minulosti se podrobil protialkoholní léčbě, které pokračuje ambulantně.

Bräuer pouze přiznal krádež nože, kterým si chtěl namazat paštiku zakoupenou v obchodě. Jenže obvinění z napadení nožem rezolutně odmítl.

„Nikomu jsem nožem nevyhrožoval. Když jsem ho zahodil u pokladen, už jsem ho neměl v ruce," tvrdil u soudu.

Jeho obhájkyně Martina Černochová v závěrečné řeči řekla, že jsou pochybnosti o tom, že její klient na ostrahu nůž vytáhl.

„Ostraha si vymyslela útok nožem, aby odůvodnila použití pepřového spreje," řekla obhájkyně a poukázala na to, že policisté uvedli, že po jejich příjezdu nůž ležel na dopravníku a byl v plastovém krytu.

Jestli byl kryt porušený, či nikoli, si nevšimli, protože na něj nechtěli sahat.

Zvláštní je, že další policisté, kteří přijeli případ řešit, nůž nezajistili, ani ho neohledali. Přijeli si pro něj až 
o několik dnů později. Ale to už byl vrácen mezi zboží. Tehdy byl kryt porušen.

Bräuer byl nakonec obviněn z vydírání a včera byl také uznán vinným a odsouzen.

Soudkyně Dagmar Koutníková Trnková jeho obhajobě neuvěřila a označila ji za čistě účelovou s cílem vyhnout se trestní odpovědnosti a vyměřila mu trest na dva a půl roku, podmíněně odložený na zkušební dobu tři a půl roku. Soudkyně částečně přihlédla k čistému trestnímu rejstříku.

Rozsudek zatím není pravomocný. Obhájkyně se na místě odvolala. Státní zástupce se odvolání vzdal. Případem se tak bude muset ještě zabývat Krajský soud v Brně.

Jiří Štefl jako pracovník ostrahy svádí s nejrůznějšími zlodějíčky každodenní boj. Použití slzného plynu je pro něj jediná a účinná obrana proti agresivním zlodějům. Soud včera také konstatoval, že použití spreje je adekvátní obrana proti člověku, který na něj vytáhl nůž a vyhrožoval mu bodnutím, pokud ho nepustí.