Dva Češi se v tomto městě nad řekou Steinach, ústící do Bodamského jezera, objevili i v sobotu 29. března. Nepřijeli však obdivovat památky ani přírodu, ale spáchat zločin.

Obyvatelé St. Gallenu se teprve probouzeli do nového dne, když dva „turisté" z Česka se zbraní v ruce přepadli v podzemních garážích švýcarského občana a ukradli mu osobní vůz BMW 530d. Přepadený muž byl v šoku, ale naštěstí nezraněn. „Tentýž den, kdy se loupežné přepadení odehrálo, jsme dostali informaci od kolegů z Německa, že se má ukrade-né auto pohybovat na území České republiky. Vůz měl zabudovaný navigační systém GPS, díky němuž se podařilo lokalizovat jeho polohu," informovala krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.

Z St. Gallenu na Žďársko

Už druhý den po loupeži kriminalisté zjistili, že ukradené BMW parkuje v malé obci na Žďársku. Přesné místo nechce policie zveřejnit.  „Museli jsme však postupovat nanejvýš opatrně, protože jsme měli informaci, že pachatelé mohou být ozbrojeni. Do akce byla nasazena zásahová jednotka, psovodi i vrtulník. Ukradené auto se nám podařilo zajistit kolem páté hodiny odpoledne a podezřelého muže, který se skrýval poblíž, o necelé dvě hodiny později. Našli jsme i střelnou zbraň, " popsala zásah mluvčí Čírtková.

V rukou policie skončil jednadvacetiletý Petr Rožnovský ze Zlínska. V úterý 1. dubna byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu loupeže, za který mu hrozí až dvanáct let vězení. Ve středu 2. dubna Okresní soud v Jihlavě poslal Rožnovského do vazby. Druhý z lupičů se 31. března dobrovolně přihlásil na policii v Německu. O koho jde a jaké pohnutky ho dohnaly k tomu, aby se sám udal, není známo.

Petra Rožnovského zatím stíhají kriminalisté z Vysočiny, ovšem nyní se řeší, kdo bude ve vyšetřování pokračovat. Mohou to být kriminalisté na Zlínsku, kde má Rožnovský trvalé bydliště, ale nelze ani vyloučit, že si případ převezmou zahraniční kolegové.

Oloupený majitel se tak díky rychlé mezinárodní spolupráci i navigačnímu systému GPS může těšit, že své BMW dostane zpět. „Jestli si někdo myslí, že když vyjede za hranice a bude moci beztrestně krást a loupit, pak je na omylu. Policie už není v podobných případech bez-zubá a spolupráce s kolegy ze zahraničí je na vysoké úrovni," upozornila Dana Čírtková.