S nožem v ruce na ně zaútočila šestadvacetiletá duševně nemocná žena z Ostravska. Podle informací Deníku jde o stejnou ženu, která v květnu předloňského roku vtrhla do základní školy v Havířově-Šumbarku.

Tehdy si jako rukojmí vzala školačku a těžce zranila zaměstnankyni školy, která dívku bránila svým tělem. Rukojmí vysvobodila až zásahová jednotka. Zraněná zaměstnankyně školy se podrobila náročné operaci. Incident před dvěma roky naštěstí neskončil smrtí. V úterý ve Žďáru nad Sázavou se již bohužel umíralo.

„Mezi sedmou a půl osmou ranní žena, která pochází z Ostravska, vnikla do školy, kde si vybrala náhodnou oběť, na kterou zaútočila nožem. Jednalo se o chlapce ve věku 16 let a následně ještě zranila dvě sedmnáctileté studentky," popsal událost krajský policejní ředitel Radek Malíř s tím, že student při útoku utrpěl zranění neslučitelná se životem. Malíř zdůraznil, že pachatelka dnešního činu neměla ke žďárskému regionu žádný vztah. Náhodně si zřejmě vybrala školu i oběti.

Zneškodněna elektrickým výbojem

Do školy byla vzápětí přivolána policie, která útočnici zadržela. Policistům se ženu podařilo zneškodnit pomocí taseru, tedy zařízení, které vystřeluje na dálku elektrický výboj. Při samotném zákroku byl lehce zraněn i jeden ze zasahujících policistů. Na místě se pohybovalo asi pět desítek policistů včetně těch z útvaru rychlého nasazení, psovodů, policejních psychologů a intervenčního policejního týmu. „Jsme teprve na začátku vyšetřování. Ověřujeme všechny informace týkající se pachatelky a zjišťujeme, co bylo motivem útoku," uvedl kriminalista Pavel Kubiš.

Psychologové se následně věnovali rodině zabitého studenta i zraněných dívek a také šokovaným studentům ve škole, kteří po události zůstali ve třídách, a to až do 11 hodin. Před školou řadu z nich očekávali jejich rodiče. „Dcera mi volala, co se stalo, brečela do telefonu, byla prostě v šoku. Čekám na ni, dneska už nepůjdu do práce, bude s ní," prohlásil jeden z přítomných otců.

Před školou vyčkávali na další informace i další lidé. Například student, který se ráno do školy nedostal. „Zaspal jsem, a přišel pozdě. Škola už byla obehnaná páskou a všude kolem bylo plno policistů. Když jsem se pak dozvěděl, co se stalo, možná jsem měl štěstí, že jsem zaspal," poznamenal chlapec.

Premiér zrušil mítink

Ve Žďáře nad Sázavou se v úterý dopoledne objevil předseda vlády Bohuslav Sobotka, který přijel podpořit tamní starostku Dagmar Zvěřinovou (ČSSD) před druhým kolem senátních voleb. Předvolební mítink vzhledem k události ve škole ale zrušil. "Pokládal bych za neetické a hloupé, kdyby se dnes ve městě odehrávaly nějaké předvolební akce. O situaci jsem průběžně informován policií. Je to tragédie a vyjadřuji všem rodinám napadených studentů hlubokou účast," sdělil Sobotka.