Krajský soud v Brně včera poslal na čtyři roky do vězení s dozorem dvaadvacetiletou Nikolu Šebkovou z Jihlavy za agresivní útoky proti dvěma mužům.

Jednoho „vyřídila" loni v září, když mu v jednom z třebíčských nonstop barů rozbila o hlavu silnostěnný půllitr a přitom křičela, že mu vymlátí mozek z hlavy. O tři měsíce později, 14. prosince, pak zaútočila na svého o pět let staršího přítele v bytě v Brtnici na Jihlavsku. Po předchozí žárlivé hádce mu do boku vrazila kuchyňský nůž s patnácticentimetrovým ost- řím. Muž měl dvanáct centimetrů hlubokou ránu a jen díky shodě náhod a štěstí nezemřel.

„Jděte do pr…" reagovala Nikola Šebková na otázku redaktora, co říká na čtyřletý trest. Rozsudek za dvojnásobný zločin pokusu o těžkou újmu na zdraví zatím není pravomocný.

Šebková se ihned odvolala. Soud Nikole Šebkové kromě trestu nařídil ochrannou ambulantní psychiatrickou léčbu. Podle znalce totiž žena trpí psychickými problémy, s nimiž už dříve navštěvovala lékaře.

U soudu řekla, že ji přítel, kterého bodla, fyzicky i slovně napadal. „Někdy jsem byl vulgární. Ten den, kdy se to stalo, jsem byl hodně opilý a ztropil jsem žárlivou scénu kvůli jejímu bývalému příteli," snažil se včera u soudu hájit svou družku napadený muž. Podle něj celý incident vyprovokoval tentýž den v hospodě a doma hádka vygradovala. „Chytil jsem ji za ramena, když nožem krájela maso v kuchyni. Cítila se ohrožená. Otočila se a já ucítil tlak na boku. Šel jsem do obýváku a  teprve po nějaké chvíli jsem zjistil, že hodně krvácím," popsal krvavý incident přítel Nikoly Šebkové.

Řekl, že od té doby se nic podobného nestalo a že Šebkovou, s níž se později odstěhoval do Jihlavy, stále miluje. „Ani na chvilku mě nenapadlo, že bych od ní odešel. Nemohla za to," trval na svém muž. Jenže stačilo málo a mohl zemřít. Nikola Šebková svému příteli vrazila do těla téměř celý kuchyňský nůž. Podle znalců šlo o šťastnou náhodu, že mu neporanila ledvinu či střevo. K lékaři se totiž muž navíc odhodlal jít až druhý den, když rána stále hodně krvácela. „Dávala jsem mu na to obvazy a říkala mu, že pojedeme k lékaři hned, ale on nechtěl," tvrdila u soudu Šebková. Lékaři v jihlavské nemocnici museli zraněného muže operovat.

Hrozilo jí pět až deset let

Žena se hájila tím, že se cítila být ohrožená, ale příteli prý ublížit nechtěla. „Chtěla jsem ho jen píchnout špičkou, aby už ta hádka skončila," řekla soudu Šebková.

Obhájce navrhl soudu, aby případ překvalifikoval na přečin ublížení na zdraví a  přistoupil k mimořádnému snížení trestu. Podle soudce Pavla Götha je ale právní kvalifikace naprosto správná. „Podobné případy mnohem častěji posuzujeme jako pokus o vraždu," poznamenal soudce.

Státní zástupce Jiří Morava ve své závěrečné řeči upozornil, že žena svého přítele bodla silou a ve chvíli, kdy od ní muž odcházel, tudíž se žena nemůže hájit ani tím, že jednala v nutné obraně.

Nikole Šebkové hrozilo pět až deset let vězení. Za útok v Třebíči už byla odsouzena k podmínce. Krajský soud ale včera rozsudek Okresního soudu v Třebíči zrušil a uložil jí souhrnný trest za oba činy.