Lékař loni v březnu operoval v novoměstské nemocnici jednapadesátiletého muže ze Žďárska. Šlo o rutinní odebrání ledviny. Jenže muž po dvou dnech od zákroku zemřel.

Smrt přišla rychle

„Na operaci šel ve čtvrtek, v pátek jsem za ním přišla na návštěvu a lékaři mi řekli, že nemá žádnou šanci na přežití, ať se s ním jdu rozloučit. Byl to strašný šok. Další den v sobotu kolem půl druhé odpoledne skutečně zemřel," svěřila se Deníku manželka Zdeňka Švecová.

„Mysleli jsme si, že dostal například trombózu, ale dozvěděli jsme se, že se mu neprokrvovaly životně důležité orgány. Byla to záhada a sami lékaři po operaci tehdy nevěděli proč," vzpomíná žena.

Už dva dny po smrti muže ale vedení nemocnice přiznalo chybu. „Hned v pondělí nám řekli, že při operaci došlo k závažné chybě, kvůli níž manžel zemřel," popisuje Zdeňka Švecová.

Rodina podala na nemocnici ihned trestní oznámení a nařízená soudní pitva celou záhadu objasnila. Lékař z nepochopitelných důvodů při operaci zaškrtil tepny, které vyživují orgány.

„Lékařka na patologii v Brně řekla, že to byla klasická poprava. Operace navíc trvala neúměrně dlouho. Orgány odumírají po třech hodinách a operace trvala asi šest hodin," popsala manželka, která dodnes nechápe, jak se mohlo lékaři stát, že pět orgánů v těle odpojil od krevního oběhu. Vysvětlení nemá ani sám Václav Peňáz.

„Já to dodneška nevím. Těžko se to popisuje, je to tak komplikované, že i když jsem to popisoval kolegům, tak říkali, že je to bizarní. Kdybych dneska operoval, tak by se mi to nestalo. Chtěl jsem pomoci, ale bohužel se to otočilo obráceně. Dodnes nevím proč, ale chybu jsem udělal," přiznal Deníku Václav Peňáz.

Kriminalisté nakonec lékaře s dvacetiletou praxí obvinili z trestného činu usmrcení z nedbalosti, za což mu hrozí vězení od jednoho do šesti let, případně i zákaz činnosti.

Vina a trest

Václav Peňáz se nakonec rozhodl přistoupit na institut dohody o vině a trestu. Jde o jakousi smlouvu mezi obviněným a státním zástupcem, která obviněnému svým způsobem zaručuje nižší trest. Důležitou podmínkou je ale přiznání obviněného.

„Stala se lidská tragédie pro všechny zúčastěné. Na tom se už nedá nic změnit. Jenom slaboch a zbabělec bude utíkat před skutky, které se staly. Své syny i mladé fotbalisty vedu k tomu, že člověk musí být odpovědný za věci, které udělá," řekl Václav Peňáz.

Tragédie se obou stran dotýká o to víc, že mrtvý muž byl bratrancem operatéra. Podle lékaře by se k celé záležitosti postavil stejně, i kdyby nešlo o jeho příbuzného.

„Zachoval bych se stejně, i kdyby to byl zcela cizí člověk. Jsem připraven nést odpovědnost, za to, co se stalo, proto jsem také přistoupil na dohodu o vině a trestu. Jsem připraven nést jakýkoli trest," svěřil se Peňáz.

Dohodu o vině a trestu, jejímž účelem je mimo jiné i urychlení trestního řízení, musí schválit soud ve veřejném zasedání. Kauzou se měl Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou zabývat včera, ale veřejné zasedání zmařil obhájce lékaře, který k soudu nedorazil. Po svém klientovi pouze soud obhájce vzkázal, že je pracovně zaneprázdněn. Soudce Jiří Večeřa proto musel veřejné zasedání odročit na červenec.

Kauza neskončí

Pokud soud v náhradním termínu rozhodne, celý případ tím zřejmě nekončí. Manželka zemřelého včera Deníku řekla, že už má sepsané další trestní oznámení proti nemocnici.

Tentokrát bude mířit přímo na primáře urologie, který je podle ní zodpovědný za sestavení operačního týmu a měl by za to, co se stalo, nést také odpovědnost. Podle informací Deníku podalo další podnět samo státní zastupitelství, které žádá o prošetření dalších okolností operace. Například to, zda se nedalo smrti pacienta zabránit včasnou reoperací.

Vedení nemocnice se už dříve k případu odmítlo vyjadřovat, protože ctí presumpci neviny a počká do ukončení vyšetřování a pravomocného rozhodnutí. Ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková už dříve řekla, že udělali taková opatření, aby se nemohl podobný případ opakovat.