Pět ze šesti obžalovaných, včetně hlavního organizátora Vladimíra Racka, se podle zjištění Deníku Vysočina ještě obrátilo na Nejvyšší soud v Brně s dovoláním.

„Mohu potvrdit, že jsme dovolání přijali letos v březnu. Zatím o něm nebylo rozhodnuto.,“ konstatoval mluvčí NS v Brně Petr Tomíček.

Policejní kontrola. Ilustrační foto.
Muž před jízdou pil, nechyběla ani marihuana. Chytili ho

Kdy by mohl NS ve věci rozhodnout, není zatím jasné. Podle mluvčího vydává soud rozhodnutí obvykle do padesáti dnů, ale v tomto případě se lhůta prodlouží.

„Spis v mezidobí putoval na soud do Tábora, který případ řešil,“ uvedl Tomíček. Podle informací Deníku se odsouzený Racek snažil o obnovu procesu a žádal o přerušení trestu.

„Obnovou jsme se nezabývali, protože bylo podáno dovolání a pro přerušení trestu jsme neshledali důvody,“ řekl Deníku Vysočina soudce Petr Černý.

Menší tresty

Ten původně Vladimíru Rackovi uložil dvanáct a půl roku. Vrchní soud mu ale soud snížil na devět let. Menší tresty dostali i ostatní obžalovaní. Petr Fic, který podle soudu žhářské útoky naplánoval a spoluzorganizoval, dostal v Táboře třináct let a sedm měsíců. Vrchní soud mu trest snížil na jedenáct a půl roku.

Ilustrační foto
Brigádníci nejsou, hlásí restauratéři. Výjimkou je Pelhřimov, pomáhají jim školy

Zámek v Horním Maršově na Trutnovsku byl zničen v srpnu 2018, autobazar v Rozkoši u Humpolce na Pelhřimovsku, při němž shořelo osm aut, v listopadu 2017. Část obžalovaných měla na svědomí ještě loupež ve Švandově divadle v Praze.

Milenecký trojúhleník

Racek s obviněním od začátku nesouhlasí a zpochybňoval především motiv činu. V případě autobazaru to měly být vztahové problémy. Racek totiž přebral ženu majiteli autobazaru. Zapálením zámku pak chtěl snížit kupní cenu a urychlit svůj developerský projekt. Racek ale tvrdil, že požár byl tak devastující, že by opravy přišly na mnohem víc peněz a developerský zájem se zámkem žádný neměl. Soud ale nepřesvědčil.

Lhota-Vlasenice
Na návštěvě: Podívejte se, jak rozkvetla Magická zahrada ve Vlasenici

„Hlavními důkazy proti obžalovanému Rackovi jsou především prostorové odposlechy z chaty jednoho z obžalovaných, kde se o trestné činnosti hovořilo,“ řekl k rozsudku soudce táborské pobočky Krajského soudu v Českých Budějovicích Petr Černý.

Na protest proti stíhání držel Racek několik dní hladovku. Před soudem nestál poprvé. V roce 2011 byl táborským soudem odsouzen k šesti letům vězení za machinace v humpolecké textilce Sukno. Vrchní soud v Praze mu 23. srpna 2012 trest snížil na čtyři a půl roku. Do vězení ale hned nenastoupil. V únoru 2013 byl zatčen v domě své přítelkyně. Z vězení byl propuštěn na podmínku. Ve firmě Sukno pracoval jako prokurista. Racek byl prokuristou i ve firmě Zálesí, která koupila bývalé sklárny v jihlavské části Antonínův Důl. Zámek v Horním Maršově koupil v roce 2018. V srpnu téhož roku zámek vyhořel.