Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záměna dětí: 3,3 milionu pro rodiny

Brno - Rodiny zaměněných dětí z třebíčské nemocnice mají podle pátečního verdiktu Krajského soudu v Brně dostat odškodění 3,3 milionu korun.

31.1.2009 2
SDÍLEJ:

Jaroslava Trojanová se svou biologickou dcerou Verunkou (vlevo) a Jaroslava Čermáková s Nikolkou (vpravo) Foto: DENÍK/Josef Němec

K záměně došlo v prosinci roku 2006. V Česku jde o rekordní částku, kterou soud v případě nemajetkové újmy dosud přiznal.
Společný právník obou rodin přitom požadoval odškodné dvanáct milionů pro obě rodiny. Nemocnice ale nabízela každé rodině 300 tisíc korun.

Odškodné nebylo pro všechny stejné

„Taková částka byla soudem shledána neadekvátně nízkou s ohledem na množství osob, jejichž práva byla porušena, rozsah vzniklé nemajetkové újmy a závažnost okolností, za nichž k záměně došlo,“ odůvodnil své rozhodnutí soudce Michal Ryška.

Ten poznamenal, že jde o rekordní sumu proto, že jde o součet náhrad.

Výše odškodného totiž nebyla pro všechny stejná. Jaroslavě Trojanové, která od začátku trpěla záměnou nejvíce, přiznal soud 700 tisíc korun, zatímco Jaroslava Čermáková má nárok na rovný milion korun.

„Rozdíly jsou v tom, že paní Trojanová se svým partnerem nesou spoluzodpovědnost na tom, že záměna nebyla odhalena dřív. Ne však v nemocnici, ale v období od dubna do září 2007, kdy už v rodině o záměně spekulovali. Pro rodinu Čermákovu to bylo jako blesk z čistého nebe, kdy byli postaveni před hotovou věc,“ vysvětlil ještě soudce Michal Ryška.

Jan Čermák má dostat 800 tisíc korun. Nejmenší psychickou újmu utrpěl podle soudu Libor Broža, který vysoudil 350 tisíc korun.

Nikolka, kterou od začátku vychovávali Trojanová s Brožou, a je biologickou dcerou Čermákových, je do budoucna podle znalců nejvíce ohrožena v dalším vývoji, protože vyrůstala v neharmonickém prostředí manželských hádek, má nárok na 300 tisíc korun. Druhé zaměněné holčičce Verunce soud přiznal 150 tisíc korun.

Bude odvolání?

Právník nemocnice Ondřej Dostál novinářům řekl, že se s největší pravděpodobností nemocnice proti rozsudku odvolá: „Vzhledem k tomu, že jde o rekordní sumu, tak se určitě odvoláme.“ K soudu včera přišli manželé Čermákovi a Jaroslava Trojanová. Libor Broža zůstal doma.

Nikdo z nich ale nechtěl verdikt soudu příliš komentovat. Trojanová se vůbec nedokázala vyjádřit, jestli je s výší odškodného spokojena. Před novináři doslova utekli.

„Když by nám soud přiznal to, co nám nabízela nemocnice, tak by to bylo nepochopení situace, do které jsme se dostali,“ okomentovala nakonec rozhodnutí soudu Jaroslava Čermáková.

Vývoj případu záměny dětí v třebíčské nemocnici

9. prosince 2006 - Jaroslavě Trojanové a Liborovi Brožovi z Jabloňova na Žďársku se narodila dcera Nikolka (3,30 kilogramu). V porodnici se ten den narodili jeden chlapec a čtyři holčičky, mezi nimi i Veronika Čermáková (2,65 kilogramu).
10. prosince 2006 - Otci Nikolky se zdálo divné snížení váhy z 3,30 na 2,65 kilogramu, personál uvedl, že se při vážení stala chyba. I druhá matka měla rozdílné informace o váze dítěte.
Polovina března 2007 - Libor Broža kvůli podezření, že dítě není jeho, podstoupil test DNA. Test ukázal, že není biologickým otcem Nikolky.
Září 2007 - Žďárský soud začal řešit občanskoprávní spor o otcovství Broži a Trojanové. Soud si vyžádal znalecký posudek, při němž experti provedli rozbory DNA šesti lidem. Broža a Trojanová se rozpomněli na nesrovnalosti s váhou dítěte.
17. září 2007 - Test DNA u Trojanové prokázal, že ani ona není biologickou matkou Nikolky. Rodinu navštívil v září také ředitel třebíčské nemocnice, který měl zájem o mimosoudní vyrovnání a údajné utajení případu před médii.
2. října 2007 – Do kauzy vstoupila policie a začala s vyšetřováním, zda nešlo o úmysl. To později vyloučila.
3. října 2007 - Deset milionů korun chtějí jako odškodné Broža a Trojanová, milion za každý měsíc bez svého pravého dítěte.
4. října 2007 - Bylo zveřejněno, že druhou rodinou, které se záměna týká, jsou Čermákovi z Přibyslavic. Matka se jmenuje také Jaroslava, což mohlo být příčinou záměny.
- Obě rodiny se za asistence psychologa a sociálních pracovnic sešly v Jihlavě. Shodly se na navrácení dětí do 9. prosince, kdy holčičky oslaví první narozeniny, nejpozději do Vánoc.
6. října 2007 - Ze záměny novorozenců podezírá vedení porodnice tři zaměstnance, jedna zdravotní sestra byla prozatím postavena mimo službu. Jedna matka tvrdí, že miminko nemělo na těle napsané číslo, druhá pak, že bylo rozmazané.
8. října 2007 - Vedení třebíčské nemocnice a vedení kraje Vysočina se omluvilo oběma rodinám a potrestalo pět lidí z personálu.
11. října 2007 - Okresní soud ve Žďáru nad Sázavou potvrdil, že Broža není otcem dítěte, které vychovává s Jaroslavou Trojanovou.
31. října 2007 – Tehdejší hejtman Miloš Vystrčil předal každé rodině dar 100 tisíc korun.
- Na začátku prosince 2007 si obě rodiny děti vyměnily. Od začátku ale měly problémy s citovým přilnutím ke svým biologickým dětem. Zejména Jaroslava Trojanová nesla výměnu velmi těžce. Libor Broža byl rád, že má vlastní dceru. Vztah Čermákových se začal postupně hroutit, a to i přesto, že se jim narodilo druhé dítě. Trojanová s Brožou naopak uvažují o dalším dítěti a svatbě.
10. září 2008 – U Krajského soudu v Brně začal boj o milionové odškodné. Poškozené rodiny požadovaly 6 milionů korun pro každou rodinu. Nemocnice ale nabídla pouze 300 tisíc korun. Soudce se pokusil¬ o smír, ale ten nevyšel. Rodiny musely u soudu odhalit mnoho citlivých informací ze svého osobního života. Ani jedna ze stran nechtěla ustoupit ze svých návrhů.
30. ledna 2009 – Brněnský soud rozhodl, že nemocnice musí oběma rodinám zaplatit odškodné 3,3 milionu korun. Čermákovi mají dostat 2,1 milionu a druhá rodina 1,2 milionu korun. Nemocnice se chce odvolat. (rm)

Autor: Roman Martínek

31.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení