Na všech pěti okresních soudech je v současné době šestapadesát soudců. Podle zjištění Deníku jich žalobu podalo rovných třicet.
Poté, co nedávno došlo k dohodě, že stát soudcům zpětně vyplatí místo pěti miliard 1,2 miliardy korun, stáhlo žalobu jen minimum soudců. Součástí dohody přitom bylo, že se soudci nebudou chtít se státem o výši nedoplatků mezd soudit. Rozdíl mezi výší vyplacených platů a nedoplatků vznikl kvůli jinému metodickému výpočtu platů.
Většina ze soudců nyní vyčkává na finální podobu dohody o narovnání platů. Jasno by mělo být do půlky června letošního roku.
„Krajský soud obdržel návrh dohody o narovnání platu soudců, vyhotovený Ministerstvem spravedlnosti, který byl předložen k připomínkám. Soudci by měli dohody dostat na přelomu března a dubna letošního roku. Následně jim bude poskytnuta přiměřená lhůta k prostudování dohody. Teprve po uzavření dohody o narovnání lze očekávat, že podané žaloby, u nichž bude dosud běžet řízení, budou brány zpět," informovala mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová.
Z pěti okresních soudů na Vysočině nepodal žalobu žádný ze soudců pouze u Okresního soudu v Třebíči. Naproti tomu ze žďárského soudu podalo žalobu deset soudců.
„Pokud vím, tak všichni soudci přistoupili na dohodu s Ministerstvem spravedlnosti. Poté, co bude dohoda podepsána, vezmou žaloby zpět," řekla Deníku mluvčí Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou Klára Sklenářová.
Žalobu podal i bývalý předseda žďárského soudu a prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. Ten od loňského roku působí jako soudce Ústavního soudu. „V době, kdy jsme žalobu podávali, považovali jsme to za důležitou věc. Dnes jsem rád, že s největší pravděpodobností dojde k dohodě a už se nebudeme muset nikdy soudit," řekl Deníku Tomáš Lichovník.
Prý je to nemorální
Z Okresního soudu v Jihlavě podalo žalobu sedm soudců. Podle informací Deníku ji zatím vzali zpět tři soudci.
„Diskuse na toto téma je zatím předčasná. Dosud nevím, kdo žalobu podal a kdo ji hodlá stáhnout zpět. To se dozvím ve chvíli, kdy jednotlivým soudcům předložím schválenou dohodu, a teprve na základě podmínek, které v ní budou, se dozvím, zda ji soudci podepíší, či nikoli a budou trvat na žalobách. Já sám jsem žalobu nepodával," vyjádřil se dlouholetý předseda jihlavského okresního soudu Vladimír Sova.
Podle Vladimíra Sovy je hlavní díl rozhodnutí na samotných soudcích. „Pokud vím, tak minimálně polovina soudců je pro dohodu a hodlá žaloby stáhnout. Jednání se ale mohou protáhnout, protože doplacení mzdy se týká i těch soudců, kteří odešli do důchodu či zemřeli, na řadu tak přijdou i jednání s jejich dědici," upozornil Sova.
Předsedkyně Okresního soudu v Pelhřimově Lenka Jiříková řekla, že od jejich soudu podalo žalobu pět soudců, a to už v roce 2011. „Předběžně jsme domluveni, že po podpisu smlouvy žaloby stáhnou," konstatovala předsedkyně soudu.
Z havlíčkobrodského soudu podalo žalobu osm soudců. „V běhu jsou už jen tři žaloby. Pět soudců totiž nezaplatilo soudní poplatek, takže řízení bylo automaticky zastaveno," informovala předsedkyně havlíčkobrodského soudu Jana Panská. I ona potvrdila, že rozhodující bude finální podoba finančního narovnání mezd.
Dohoda o narovnání mezd se týká také státních zástupců. Například z jihlavského státního zastupitelství žalobu ani předžalobní upomínku nikdo nezaslal a podle šéfa jihlavských státních zástupců Kamila Špeldy o tom ani nikdo neuvažoval.
„Všichni souhlasí s dohodou o narovnání. Za sebe mohu říct, že nároky nad rámec dohody o narovnání považuji za neoprávněné, jejich uplatňování je dle mého názoru v rozporu s tehdy platným zákonem a vzhledem k předchozím výrokům Ústavního soudu je považuji i za nemorální," vyjádřil se Kamil Špelda.
Počty soudců:
Okresní soud Počet soudců Počet podaných
soud žalob
HB 11 8
JI 15 7
PE 7 5
TR 11 0
ZR 12 10
Celkem 56 30
Zdroj: www.justice.cz a okresní soudy