Při jejich společné službě na železniční trati Znojmo – Okříšky došlo 9. března ke střetu osobního automobilu  s vlakem.

„Auto jsem viděl už z dálky a začal jsem houkat. Jenže řidič vůbec nereagoval a jel dál. Okamžitě jsem spustil rychlo᠆činnou brzdu. Srážce už jsem zabránit nedokázal," popsal sled událostí strojvůdce Jaroslav Čaněk. Náraz automobil odhodil na na rozvodnou stanici u trati. Od té se auto odrazilo podruhé,  zpět na koleje pod brzdící vlak.

„Hned, jak jsme zastavili, zabezpečil jsem mašinu a vyběhl z vlaku, abych zjistil co se stalo. To už u přejezdu stála další auta a lidé se šli podívat, co se děje. Nikdo z nich však řidiči, který vystoupil z auta a omdlel, první pomoc neposkytl," pokračoval Čaněk.

Díky jeho duchapřítomnosti a spolupráci s vlakvedoucí, která po kontrole vlaku a cestujících rychle vyběhla na pomoc i s lékárničkou, zraněný řidič nehodu přežil. Měl tržné rány na hlavě a ruce, ty mu osádka vlaku ošetřila. Mezitím už k místu střetu spěchali záchranáři.
„Strach jsem neměl. Jen jsem měl pocit, že musím rychle něco udělat, pro mně to byla samozřejmost," řekl Čaněk.

Pro Lucii Čechovou byla nehoda otřesným zážitkem, na který dodnes nerada vzpomíná. „Jen jsem se snažila být k ruce. Všechno se seběhlo rychle. V té chvíli jsem jednala v takovém šoku, že o tom, co dělám, jsem neměla čas ani přemýšlet," podotkla Čechová.

Jejich odvaha byla po zásluze odměněna. Ač oba nepochází z Třebíčska, Lucie Čechová je z Jihlavy a Jaroslav Čaněk z Grešlového Mýta, stali se prvními držiteli tohoto ocenění na Třebíčsku. Jejich odvahu a duchapřítomnost ocenilo i vedení třebíčské pobočky České pojišťovny, které zachráncům věnovalo mobilní telefony.

„Rok 2009 byl z pohledu dopravních nehod na přejezdech na Třebíčsku nejhorší. V roce 2010 jsme zvýšili počet kontrol na přejezdech a pomohlo to. Loni jsme vyšetřovali dvě dopravní nehody," přiblížil vedoucí třebíčského dopravního inspektorátu Petr Dobeš.
Po dopravní nehodě nechala přejezd u Mikulovic Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) upravit. Přesto je na Třebíčsku ještě jeden přejezd, který považují samotní strojvedoucí za rizikový; ten mezi Starčí a Hvězdoňovicemi před Čechočovicemi.