To na ni nedávno podala Iva Raisová z Rodinného azylu pro opuštěné psy Dej pac! v Častoníně, jež o tomto kroku informovala i Deník.

„K zanedbání péče o zvířata z nedbalosti došlo během pobytu této paní v objektech zemědělské výroby v Zachotíně, kde v letech 2008 až 2013 chovala psy. Koncem tohoto období jich zde měla přes sedmdesát," tvrdí Iva Raisová.

Dodává, že přímé důkazy zanedbání péče má k dispozici u čtyř konkrétních psů, které chovatelka loni v květnu darovala do péče azylu Dej pac!

„Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu zanedbání péče 
o zvíře z nedbalosti," uvedla 
v úterý krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Chovatelka ze Zachotína byla podle informací od Ivy Raisové podezřelá z týrání psů následkem zanedbané péče již v roce 2008, kdy žila v Jarošově nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Tehdy prý zasáhla veterinární správa a psy chovatelce zabavila.

Raisová uvedla, že poté se žena přestěhovala do zemědělského objektu v Zachotíně, kde měla chovat zhruba padesát psů. Krajská veterinární správa, která zde prý provedla několik kontrol, však týrání psů neprokázala, a sdělila, že chovatelka je schopná psům poskytnout odpovídající péči.

Návrat do obce

Chovatelka se pak podle Raisové odstěhovala během loňského května do Bělčovic 
u Dačic. Městský úřad Dačice ji tehdy uznal vinnou z přestupku podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, psy jí odebral a předal je do náhradní péče několika útulkům.

„Čtyři psy z chovu v Bělčovicích mi osobně darovala do útulku Dej pac! v červenci minulého roku," dodala Raisová. Chovatelka aktuálně žije opět v Zachotíně v rodinném domě, u kterého Deník při návštěvě této obce zahlédl dva psy.

„Pokud vím, tak tu má zase několik psů. Mám obavy z toho, že problémy budou pokračovat. Domnívám se, že by mělo být zváženo, zda jí neuložit zákaz chovu psů," řekla Iva Raisová s tím, že trestní oznámení se rozhodla podat na základě uvedených případů z let 2008 až 2013.

O zákazu chovů psů ovšem  rozhoduje soud v rámci soudního řízení. Deník oslovil i veterináře, který ale současnou situaci nechtěl komentovat.

Sama chovatelka se k podanému trestnímu oznámení nechtěla vyjádřit, mimo jiné i proto, že k médiím nemá důvěru.

Deník při zmíněné návštěvě Zachotína náhodně oslovil dvě tamní obyvatelky.

Jedna z nich uvedla, že s chovatelkou žádné nepříjemné zkušenosti nemá. „Myslím, že teď ani žádné psy nechová. Nemůžu si na ni stěžovat. Potkávám ji třeba, když sbírá bylinky. Je totiž hodně pracovitá, což velice oceňuji," dodala.

Druhá oslovená tamní obyvatelka má s chovatelkou jiné zkušenosti. „To víte, že zase chová psy, i když tedy tvrdí, že nejsou její. Největší obavy máme, když se tu po vsi toulají a štěkají, protože děti z nich mají strach. Ale nemyslím si, že by je týrala, to jsem nezaznamenala," řekla.

Další později oslovený obyvatel Zachotína tvrdil, že s dotyčnou chovatelkou aktuálně nejsou problémy a že je nyní, kdy je situace stabilizovaná, celý případ zbytečně medializovaný.

Do redakce Deníku volala také žena, která se nepředstavila, ale tvrdila, že není ze Zachotína. Ta se chovatelky zastávala a uvedla, že další medializace jí jen ublíží.

Podle slov starostky Zachotína Lenky Dědicové si nikdo na chovatelku nestěžoval. „Okolo ní jsme nyní žádné problémy neřešili," podotkla starostka Zachotína.

Upraví vyhlášku

Toho, že by se chovatelčini psi potulovali po vsi, si starostka není vědoma. Vyhláška, která upravuje volný pohyb psů, v Zachotíně platí, ale Lenka Dědicová dodala, že i přes to se jedná o obecní problém. Proto prý v nejbližších dnech chtějí vyhlášku zdokonalit. Zdůraznila však, že to rozhodně není kvůli chovatelce.

Aneta Slavíková, Jan Mazanec