Vzhledem k uvedeným cenám byl zájem lidí o nabízené zboží obrovský, a to nejen z České republiky, ale i Slovenska či Rakouska. Celé to však mělo jeden zásadní háček – Jílek žádal platbu předem. Slibovaného zboží se ale nikdo z kupujících nedočkal. Od samého začátku šlo o podvod, na něž se nachytaly stovky lidí.

Kauzou se v pondělí 28. listopadu zabýval Okresní soud v Pelhřimově. „Je mi to líto,“ řekl u soudu Jílek. Jednání nijak nekomplikoval a plně doznal svou vinu. Soud ho za několikanásobný podvod poslal do vězení na dva roky a sedm měsíců. Kromě toho musí uhradit způsobenou škodu. Ta se vyšplhala na bezmála 800 tisíc korun.

Ilustrační foto.
Kauza ze Žďáru: policie začíná s výslechy kvůli pohřbívání na Zelené hoře

Rozsudek je pravomocný. Státní zástupce i obžalovaný se vzdali práva na odvolání. Rozsudek padl jako souhrnný i za předchozí obdobné podvody. Jílek byl za totéž odsouzen už letos v srpnu a už je ve výkonu trestu. Tehdy dostal dvouletý trest.

Pak ale vyšly najevo další podvody, za které soud Jílkovi v pondělí přidal dalších sedm měsíců. Jílkovi na jeho podvody naletěly téměř čtyři stovky lidí. Číslo ale dokládá jen ty, kteří byli ochotni na nekalé praktiky Jílka na internetu upozornit.

Zdroj: Deník/Roman Martínek

Zboží Jílek nabízel na inzertních portálech. Používal několik falešných e-mailových adres a telefonních čísel a bankovních účtů. Podle soudu to byl jeho jediný zdroj příjmů. S podvody nepřestal ani poté, co byl propuštěn z vazby. Policii vždy přiznal nějaké bankovní účty a slíbil, že už s podvody přestane.

Podle žalobce jde o nenapravitelného podvodníka, který vydělával na důvěřivostí lidí. „Je nutné pozastavit se nad tím, že jsou lidé někomu ochotní poslat platbu předem. Na druhou stranu je mezi mnoho těch, kteří s rizikem tak trochu počítají, a podvod pak ani neohlásí,“ podotkl pelhřimovský okresní státní zástupce Karel Váňa.