Vzhledem k uvedeným cenám byl zájem lidí o nabízené zboží obrovský, a to nejen z České republiky, ale i Slovenska či Rakouska. Celé to však mělo jeden zásadní háček – Jílek žádal platbu předem. Slibovaného zboží se ale nikdo z kupujících nedočkal. Od samého začátku šlo o podvod, na něž se nachytaly stovky lidí.
Kauzou se v pondělí 28. listopadu zabýval Okresní soud v Pelhřimově. „Je mi to líto,“ řekl u soudu Jílek. Jednání nijak nekomplikoval a plně doznal svou vinu. Soud ho za několikanásobný podvod poslal do vězení na dva roky a sedm měsíců. Kromě toho musí uhradit způsobenou škodu. Ta se vyšplhala na bezmála 800 tisíc korun.
Rozsudek je pravomocný. Státní zástupce i obžalovaný se vzdali práva na odvolání. Rozsudek padl jako souhrnný i za předchozí obdobné podvody. Jílek byl za totéž odsouzen už letos v srpnu a už je ve výkonu trestu. Tehdy dostal dvouletý trest.
Pak ale vyšly najevo další podvody, za které soud Jílkovi v pondělí přidal dalších sedm měsíců. Jílkovi na jeho podvody naletěly téměř čtyři stovky lidí. Číslo ale dokládá jen ty, kteří byli ochotni na nekalé praktiky Jílka na internetu upozornit.
Zboží Jílek nabízel na inzertních portálech. Používal několik falešných e-mailových adres a telefonních čísel a bankovních účtů. Podle soudu to byl jeho jediný zdroj příjmů. S podvody nepřestal ani poté, co byl propuštěn z vazby. Policii vždy přiznal nějaké bankovní účty a slíbil, že už s podvody přestane.
Podle žalobce jde o nenapravitelného podvodníka, který vydělával na důvěřivostí lidí. „Je nutné pozastavit se nad tím, že jsou lidé někomu ochotní poslat platbu předem. Na druhou stranu je mezi mnoho těch, kteří s rizikem tak trochu počítají, a podvod pak ani neohlásí,“ podotkl pelhřimovský okresní státní zástupce Karel Váňa.