Úvod již pátého přelíčení obstaral výslech dalších dvou svědků případu, který začal soudce rozebírat minule. Týkal se loňské příhody u pelhřimovské čerpací stanice, u níž měl Jiří Vacíř podle mínění obžaloby nutit ke stažení trestního oznámení Dušana K.

Čím více svědků, tím bezpečněji

Právě fyzickou likvidaci tohoto muže si u Vacíře údajně objednal jeden podnikatel. Hovořili o tom dva mladíci, kteří dělali „ohroženému“ při vzájemném setkání doprovod. „K benzince jsme jeli čtyři. Dušan, jeho bratr, já a ještě jeden kamarád. Dušan se něčeho bál, chtěl, aby bylo vidět, že je nás tam více,“ uvedl první z mladíků.

Ten druhý popsal samotnou schůzku. „Ti dva stáli asi půl druhého metru od sebe a bavili se. O čem, to nebylo slyšet,“ řekl svědek, který popřel, že by obžalovaný svoji údajnou oběť napadl.

Sice v jednu chvíli k oběma mužům raději vykročil, jen ale prošel okolo. „Byli jsme domluveni, že pokud se k němu Vacíř přiblíží, mám vyrazit. To se stalo. Že by ho ale chtěl třeba uhodit, to říci nemohu,“ zopakoval Ladislav N., který podle svých slov byl svědkem i předchozího telefonického hovoru obou mužů. Po něm mu Dušan K. řekl, že mu jde o život.

Jeho „odklizení“ si údajně objednal podnikatel, který měl finanční spory nejenom s ním. „Peníze dlužil i přímo mně. Když jednou přijel k nám a já jsem chtěl od něho půjčku zpátky, jen se mi vysmíval. S Dušanem bydlíme kousek od sebe, byl u toho i on a zastal se mě. Skončilo to potyčkou, Dušan do něho strčil a ten muž se přitom zranil v obličeji. Přestože potyčku jednoznačně vyprovokoval on, zavolal hned policisty,“ vylíčil Ladislav N. vyskytenskou rozmíšku obou znesvářených bývalých společníků spediční firmy.

Při setkání u benzinky se zhostil kromě úlohy „uklidňovače“ také role řidiče. Požádal ho o to Dušan K. s odůvodněním, že nechce za volant, protože pil alkohol.

Vacíř o něm navíc při předchozím slyšení přímo prohlásil, že byl zfetovaný. „Každý ví, že ten člověk bere drogy,“ řekl obžalovaný před měsícem. „Je pravda, že Dušan si občas marihuanu zakouří, ale nějaký feťák není. I když si ji dá, je pak normáln při smyslech,“ mínil Ladislav N.

Když dostal obžalovaný Vacíř možnost se k této svědecké výpovědi vyjádřit, ohradil se k jediné věci. „Není pravda, že jsem se k tomu člověku přiblížil. Bylo to tak, že on zničehonic začal mávat rukama a tenhle kluk, kterého mimochodem znám z fotbalu, se k nám vydal. Nic se ale nedělo. Bavili jsme se úplně normálně. A když jsme se loučili, podal jsem mu ruku. To jste přece museli vidět, když jste nás sledovali,“ zdůraznil Vacíř. „Já osobně jsem to neviděl, ale možné to je,“ připustil mladík bezprostředně předtím, než opustil soudní síň.

--------------

Někteří svědkové o setkání s vymahači dluhů nestáli

Pelhřimov – Celkem dalších sedmnáct svědeckých výpovědí si v pelhřimovské soudní síni vyslechli ti, které zajímá proces s vymahačskou skupinou Jiří Vacíř, Rudolf Mojžíš, Jan Jüptner.

Tentokrát se dostalo nejenom na osobní výslech. Soudce Jiří Zach přečetl i dalších několik výpovědí. Ta první se týkala ženy, která k minulému slyšení přišla, ale ze strachu z obžalovaných hovořila pouze v jejich nepřítomnosti.

Jedná se o brigádnici z pelhřimovského herna–baru, která popsala okolnosti několika trestných činů, jichž se tam podle obžaloby trojice mužů dopustila. Vylíčila, jakým způsobem „vyslýchali“ muže, které podezřívali ze zapálení svých aut, stejně jako Jüptnerovu rvačku s jedním z hostů na záchodcích.
Mojžíš zareagoval přesvědčením, že žena se jim chce pomstít. „Je to za to, že Jiří Vacíř s ní nějaký čas chodil a já jsem mu ji rozmlouval, protože jsem věděl, co je ona zač,“ mínil obžalovaný.

Vacíř přikývl. „Nějaký čas jsme spolu byli. Pomohl jsem jí, když ji mlátil manžel. Pak jsem ale zjistil, že ze mě chce jen tahat peníze a ukončil jsem to s ní. Ona se mi takhle odvděčila,“ pravil Vacíř.

Soudce přečetl mimo dalších výpovědí i tu z přípravného řízení v podání otce Lukáše I., tedy mladíka, jehož vymahači podle žalující strany zbili vloni v červnu ve sklepě Vacířovy pelhřimovské ubytovny. Kvůli vymožení dluhu navíc měli přijmout jako rukojmí jeho přítelkyni.

Otec poškozeného využil svého práva nepředstoupit před soud, neboť o setkání s obžalovanými nestál. Vylíčil ale období, kdy jeho syn a posléze i on měli vymahače v patách. Zejména neustálé telefonáty jej údajně dohnaly k pokusu o sebevraždu. Před ní jej uchránil až příbuzný, který jej na poslední chvíli našel.

Vacířův obhájce se proti této výpovědi ohradil. „Zpochybňujeme zejména ony vyděračské telefonáty,“ řekl advokát Prášek.

Soudce Zach ve druhé části přelíčení seznámil přítomné rovněž s předloženými důkazy. Mezi nimi je právě i lékařská zpráva ohledně rozsahu zranění Lukáše I. „Zpráva z 21. října vypovídá o zlomenině pátého a šestého žebra, pacient si stěžuje i na bolesti břicha, průjmy. Nejspíše se jedná o potíže postresového typu,“ ocitoval závěr z lékařského psaní Zach.