Vrchní soud v Praze snížil tresty šesti obžalovaným, kteří mají na svědomí zapálení zámku v Maršově na Trutnovsku a autobazaru v Rozkoši u Humpolce na Vysočině.

Hlavní obžalovaný Vladimír Racek, který si oba požáry podle soudů objednal, dostal původně u Krajského soudu v Táboře dvanáct a půl roku. Vrchní soud mu ale ve středu 4. listopadu trest zmírnil o tři a půl roku na devět let. Kromě toho musí zaplatit peněžitý trest jeden milion korun. Pokud by nezaplatil, čeká ho dalších osmnáct měsíců navíc. Odvolací soud snížil tresty i ostatním obžalovaným.

„Vrchní soud rozsudek soudu prvního stupně částečně zrušil a sám znovu rozhodl. Obžalovaným byla kromě trestů uložena i povinnost nahradit společně a nerozdílně majetkovou škodu ve výši 763 030 korun. S dalšími nároky byli poškození odkázáni na řízení ve věcech občanskoprávních. Verdikt je pravomocný,“ konstatovala pro Deník mluvčí Vrchního soudu v Praze Kateřina Kolářová.

Racek a spol. mohou ještě využít mimořádného opravného prostředku, kterým je dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, což ale nemá odkladný účinek na uložený trest a všichni si budou muset začít trest odpykávat.

Kromě Racka dostal vysoký trest i Petr Fic. Ten měl žhářské útoky naplánovat a spoluzorganizovat. Vrchní soud ho poslal do vězení na jedenáct a půl roku. V Táboře dostal původně třináct let a deset měsíců.

Samotní vykonavatelé, partička kamarádů z pražského Žižkova Václav Dykast půjde do vězení na devět a půl roku a Jaroslav Blaška na sedm a půl roku. Oba dostali původně jedenáct let. Bratr Dykasta Jiří Humlhanz dostal o rok mírnější trest na osm a půl roku. Z pěti na čtyři a půl roku se dostal Vratislav Benda, který jako jediný ke žhářským útokům vypovídal.

Hlavními důkazy proti obžalovanému Rackovi byly především odposlechy z chaty jednoho z obžalovaných, kde se o trestné činnosti hovořilo. Vladimír Racek před soudem jakoukoli vinu rezolutně odmítl. Po celou dobu procesu se především snažil zpochybnit motiv činu. Kvůli procesu držel i protestní hladovku.