Dodávku značky Mercedes Benz s českou takzvanou vývozní registrační značkou si vytipovali pracovníci Celní správy na vysočinské dálnici D1 v pátek 1. září. Auto navedli na odpočívadlo. „Těsně před zastavením na parkovišti však řidič z dodávky vyběhl a utekl do přilehlého lesa, přičemž nezabrzděné vozidlo začalo couvat zpět do vozovky. Celníci rychle zareagovali a zatažením ruční brzdy opuštěné vozidlo zastavili,“ popsal mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Pavel Šťáva. Uvnitř dodávky sedělo na podlaze patnáct nelegálních migrantů se Sýrie.

Policie na Vysočině odchytila další skupiny migrantů cestujících do Německa.
Další migranti chycení na Vysočině: převaděč z dodávky utekl do lesa

O pár dní později řešili ještě nebezpečnější situaci. V noci z pondělí na úterý 5. září si vybrali ke kontrole osobní auto Peugeot 307 s polskou registrační značkou. Řidič nejprve poslušně následoval auto celníků, ale těsně před sjezdem odpočívadlo se vrátil na dálnici a ujížděl hlídce dvousetkilometrovou rychlostí. „Při pronásledování vypnul světla, podjížděl vozidla odstavným pruhem. Svou bezohlednou jízdou velice riskoval a ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu,“ sdělil mluvčí. Auto zastavil až po více než padesáti kilometrech riskantní jízdy na odpočívadle na 58. kilometru dálnice D1. „Hlídka ve stojícím vozidle odhalila sedm tísnících se dospělých migrantů bez dokladů totožnosti. Řidiči se stejně jako v prvním případě podařilo uprchnout do přilehlého lesa,“ doplnil mluvčí.

Zdroj: Celní úřad pro Kraj Vysočina

Další záchyt se celníkům podařil hned v úterý odpoledne. Na 111. kilometru kousek za Jihlavou zastavili auto Opel Astra s německou poznávací značkou. „Zadržený řidič ukrajinské národnosti převážel v autě 6 migrantů bez dokladů ze Sýrie. Tentokrát posádku tvořili nejen dospělí muži, ale i ženy a nezletilé děti. Ve všech uvedených případech byly zajištěné osoby předány cizinecké policii k dalšímu řízení,“ uvedl Šťáva.

Podle mluvčího se vysočinští celníci čím dál častěji setkávají s agresivitou za volantem a nebezpečným riskováním prchajících řidičů – převaděčů. „Svou nebezpečnou jízdou ohrožují nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Při dopadení jim hrozí trest odnětí svobody na 6 měsíců až 8 let plus propadnutí majetku, resp. peněžitý trest v případě, kdy se prokáže, že se takového jednání dopustil za úplatu a je členem organizované skupiny,“ dodal Šťáva.