„Ptal jsem se v práci, co by se stalo, kdyby se něco z toho ztratilo, a bylo mi řečeno, že nic, protože je to všechno odepsané,“ vykládal minulý týden ve středu u soudu v Pelhřimově Koutník. Jestli to byla jen jeho obhajoba, nebo mu to skutečně někdo z expedice řekl, ví jen on sám. Skutečností je, že s plánem, který mu nedal spát, se svěřil řidiči kamionu Miloši Dvořákovi. Ten na kšeft kývl.

Devět sekaček za sto tisíc

V září a listopadu 2018 Dvořák z firmy odvezl devět kusů rotačních bubnových sekaček typu ZTR 185 a 165, které mu ještěrkou Koutník naložil na návěs. Hodnota jednoho stroje byla v té době kolem sta tisíc korun. „Věděl jsem, že jsou kradené. Je mi to líto, byla to chyba. Neodolal jsem pokušení,“ přiznal Dvořák u soudu.

Sekačky odvezl dalšímu kumpánovi Pavlu Peškovi z Lukavce. Ten je pak pod cenou prodával přes inzeráty na internetu. Za jeden stroj většinou inkasoval zhruba šedesát tisíc korun. „Sekačku mi přivezl až na statek. Dala jsem mu v hotovosti šedesát tisíc korun plus dva tisíce za dopravu. Byla to výhodná koupě, proto jsem neřešila, že mi nedal žádný doklad,“ vypověděla farmářka z okolí Žirovnice. Stroj nakonec musela vrátit.

Ilustrační fotografie.
Řidič ujel od nehody v ulicích Humpolce. Policisté zjistili, že byl opilý

Dvořák u soudu řekl, že Koutník chtěl za každý stroj deset tisíc korun. O zbytek výdělku se s Peškem dělil rovným dílem. Všichni obžalovaní se přiznali a za čin se omluvili. Jejich obhájci se shodli na tom, že pouze využili chaosu, který ve skladu firmy panoval, čímž ale nechtěli jednání klientů nijak omlouvat. „Není možné, aby byly některé vyrobené stroje mimo evidenci. Všechny měly své výrobní číslo,“ podotkl u soudu vedoucí expedice v Agrostroji Vladimír Hnát. Podle něj v té době nebylo možné pouhým pohledem zjistit, zda ve skladu něco chybí, protože tam mají stovky kusů techniky. Denně nakládají stovky kamionů.

„To, že sekačky chybí, jsme zjistili při nakládání kontejneru do Mexika. Následné inventury potvrdily, že chybí celkem sedmnáct strojů,“ uvedl Hnát.

Nejpřísnější trest dostal Koutník

Soudu nakonec nezbylo nic jiného než všechny tři obžalované uznat vinnými. Podle předsedy senátu Jiřího Zacha musel nejpřísnější trest dostat skladník Koutník, protože vše vymyslel a bez jeho znalostí by se čin vůbec nestal.

Ilustrační fotografie.
Invalidní důchodce šel na souseda s vidlemi, kvůli tújím

Koutník odešel s trestem tři roky s podmínkou na čtyři roky. Miloš Dvořák dostal dva a půl roku s podmínkou na dva a půl roku a Pavel Pešek dva roky na tři roky. Pešek navíc musí zaplatit peněžitý trest třicet tisíc korun, jinak by mohl jít na tři měsíce do vězení. Obžalovaní sice uhradili část způsobené škody, ale ještě zbývá doplatit něco přes 226 tisíc korun. Podle soudu se o to musí podělit Koutník s Dvořákem. Všichni tři se odvolání vzdali. Státní zástupce o případném odvolání ještě popřemýšlí. Peněžitý trest totiž navrhoval i pro Dvořáka.