Podle statistik Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina, které zaznamenávají období od začátku letošního roku do konce srpna, policisté z obvodního oddělení v Humpolci zdokumentovali celkem 140 trestných činů, což je o devět méně než ve stejném období loňského roku. „Z uvedeného počtu se sedmdesát pět trestných činů stalo na území města Humpolce,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková v tiskové zprávě, kterou město Humpolec uveřejnilo na svých webových stránkách.

Podle tiskové mluvčí se skladba trestných činů, na rozdíl od jejich počtu, v porovnání s předešlým rokem nijak nezměnila. „Nejčastěji se jednalo o případy krádeže věcí bez vloupání, poškozování cizí věci, podvod, ublížení na zdraví a výtržnictví,“ upřesnila Čírtková.

Nechybí ani případy maření trestního úředního rozhodnutí a vykázání či řízení pod vlivem návykové látky. „Policisté letos na Humpolecku evidují také 474 přestupků, z nichž největší podíl tvoří přestupky v dopravě,“ zdůraznila mluvčí.

Město Humpolec se od ostatních měst na Pelhřimovsku liší svou polohou, jelikož se nalézá v bezprostřední blízkosti dálnice D1.

Nelze pominout ani fakt, že se na okraji města stále rozrůstá průmyslová zóna a s tím související zaměstnávání cizích státních příslušníků. „Policisté odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina proto pravidelně směřuje pobytové kontroly právě do Humpolce,“ uvedla Čírtková.

Pobytové kontroly, při kterých policisté kontrolují legálnost pobytu cizinců na území republiky, pravost a platnost dokladů, či povolení k výkonu práce, jsou podle policejní mluvčí jednak z preventivní důvody, tak i z důvodů trestných činů, na kterých se podílejí právě cizinci.

„I když se na Humpolecku objevilo v průběhu roku několik případů souvisejících s pácháním trestné činnosti cizích státních příslušníků, ve všech případech se jednalo o jednotlivé excesy, které se policistům podařilo vždy velmi rychle vyjasnit a pachatele této trestné činnosti zadržet,“ informovala Čírtková.