Až na to, že tu pelhřimovští policisté minulou neděli objevili obří výrobnu vysoce kvalitního pervitinu, která nemá v kraji obdoby.

Při večerním zátahu policie zajistila téměř čtyři kilogramy hotového pervitinu a dalších téměř šest kilo, připravených na další výrobu. Zabavili mimo jiné i 658 litrů toluenu nebo metrák tabletoviny, která zbyla po „využití" tablet s efedrinem. A zadrželi tři Vietnamce, kteří na prodeji celkového množství drogy mohli vydělat sedm až 13,5 milionu korun.

Muži ve věku 35, 32 a 25 let odmítli vypovídat a jsou ve vazbě. Trvale žijí v severních Čechách a jeden z nich byl už dříve trestán za padělání.
Jak potvrdil vedoucí pelhřimovského oddělení obecné kriminality Luboš Jakoubek, policisté nejdříve mysleli, že jde o další pěstírnu marihuany, ale v půlce dubna získali informace, že půjde o větší úlovek.

„Odhalit varnu pervitinu je těžší než odhalit pěstírnu, protože konopí musí tři měsíce růst, kdežto u pervitinu lze kila drogy navařit i během dvou dnů," uvedl Jakoubek s tím, že jde o první varnu pervitinu na Pelhřimovsku provozovanou Vietnamci.

„První testy potvrdily vysokou kvalitu drogy. Zatímco průměrná čistota je 65 až 70 procent, tady přesahuje 80 procent," potvrdil kriminalista Jakoubek fakt, že pachatelé opravdu „jeli" ve velkém. Měli dokonce speciální drtičku prášků, z nichž se pervitin dělá, či plynové masky.

Zatemněná okna

„Celokrajsky jsme úspěšní v odhalování varen pervitinu, ale vždy to byly jen gramy nebo desítky gramů. Ovšem tohle byla malá továrna na pervitin. Byla to vysoce kvalitní práce kolegů z Pelhřimova," uvedl krajský vedoucí oddělení kriminality Pavel Kubiš.  V Chlovech žijí hlavně chalupáři. „Vůbec nic jsme netušili, nikdy jsme tu žádné Vietnamce neviděli a z komína té chalupy se nekouřilo. Je tu klid a ani ve snu by nás nenapadlo, že tam budou drogy," řekl včera jeden z nich, Richard Pivetz z Prahy. Toho jen překvapilo, že na podzim se v předních oknech stavení číslo popisné 5 objevila zatemněná okna.

Stejně jako další dočasní i stálí obyvatelé to ale přičítal prevenci proti zlodějům, protože jedna z místních chalup byla před pár lety vykradena.
Majitelem nemovitosti je Jiří V. z Černovic. Zdědil ji po prarodičích, kteří zde žili na stáří. Pivetz i další včera oslovení lidé na návsi tvrdili, že Jiří V. občas přijížděl už proto, aby přivezl krmení pro ovce chované ve statku. „Když se narodilo jehňátko, oslavil to s námi," řekly ženy na návsi.

Část statku byla nedávno opravena. Někteří místní údajně i podobu opravených místností viděli. Opravy potvrzuje také nová neomítnutá zeď, viditelná z humen v otevřeném dvoře. Podle sousedů, kteří si nepřáli být jmenováni, se varna nacházela v obytné polovině stavení, tedy vedle opravovaných místností.
Lidé se ale domnívají, že majitel o výrobcích pervitinu nevěděl. Deník oslovil přímo i Jiřího V., který tvrdí, že netušil, co se v domě dělo. „Dům jsem pronajal, ale jde to mimo mne a  byl jsem tím nemile překvapen," řekl.  K podrobnostem se nechtěl vyjadřovat. Na otázku, zda si Vietnamci dům pronajali jako sklad oblečení, odpověděl neurčitě: „Něco takového to bylo."

O existenci něčeho nekalého podle svých slov neměl tušení ani Tomáš Pikal, místostarosta Onšova, pod který Chlovy spadají. „Vůbec jsem nevěděl, že se tam něco takového děje, až mi v den zásahu zavolali policisté s tím, že s nimi mám na místo činu jet jako nezúčastněná osoba," uvedl Pikal.
Policisté zdůraznili, že nezjistili souvislost mezi chlovskou varnou a nedávno objevenými „vietnamskými" pěs-tírnami marihuany v Rynárci, Humpolci a Černovicích.  Co se týká trestů za drogové delikty, pelhřimovští policisté se nedávno podivovali nad tím, že Vietnamec, jenž provozoval pěstírnu v Humpolci, dostal pouze rok vězení. Provozovatelům varny ovšem hrozí nejpřísnější trest, tedy 10 až 18 let vězení, protože se jim sčítá nejen množství a  kvalita drogy, ale i to, že z ní mohli mít prospěch vyšší než pět milionů.

Podle vedoucího pelhřimovských policistů Jaromíra Štěpánka kriminalisté také vítají to, že se nedávno pro krajská zastupitelství sjednotilo hraniční množství drogy, podle nějž se pak zhruba odvíjí výše trestu, i když konečný verdikt je vždy na konkrétním soudu. Štěpánek dodal, že odhalování drog je prioritou pelhřimovských policistů. Například za loňský rok bylo v celém okrese objasněno 95 procent deliktů.