Státní zástupce aktuálně podal na Veselého obžalobu k Městskému soudu v Brně pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Hlavní líčení zatím soud nenařídil.

„Obviněný je stíhán na svobodě. Případ byl komplikovaný nejen tím, že jde o policistu, ale i kvůli tomu, že jsme při vyšetřování museli spolupracovat se zahraničními kolegy. Některá z aut byla totiž odcizena v sousedních státech,“ konstatoval Jan Adam z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně.

Policejní fotografie k případu kradených aut.
Inspekce obvinila policistu: měl spolupracovat se zlodějem aut na Vysočině

Hlavní část obžaloby se týká toho, že Veselý Burnekovi dával o vytipovaných autech citlivé informace z policejního systému. Mělo jít asi o sedm až osm případů.

„Zajímaly je hlavně informace o zabezpečení vozidel, zda mají zabudovaný vyhledávací systém. Ukradená auta nechali odstavená a čekali, zda majitelé nahlásí jejich polohu. Pokud ne, auto zmizelo,“ podotkl žalobce Adam.

Ilustrační foto
Kradl luxusní auta na Vysočině: pomáhat mu měl i vysoce postavený policista

Milan Burnek podle soudu kradl výhradně luxusní škodovky a bavoráky. Celkem způsobil škodu za sedm a půl milionu korun. Ukrást se mu podařilo jedenáct aut. U dalších pěti sice překonal jejich elektronické zabezpečení, ale kvůli zabudovaným vyhledávačům nechal auta odstavená na různých místech. Většinu aut kradl na zakázku. Jeho teritoriem byla Vysočina a především Brno. U soudu v Jihlavě přiznal spolupráci s Veselým. Burnek byl nakonec pravomocně odsouzen na osm let. Verdikt se snažil zvrátit dovoláním k Nejvyššímu soudu v Brně, ale neuspěl.

Veselý je obžalován i z toho, že si u Burneka objednal krádež minimálně dvou aut. „Obviněný policista byl velmi obratný v přenosu identifikačních údajů a následné registraci. Z naprosto zničeného auta přenesl kódy sofistikovanou metodou na ukradené auto téže značky. Při běžné technické kontrole to nebylo možné odhalit,“ upozornil Adam.

Mezi dozorci sedí na lavici obžalovaných Dawid B. Galka, který byl policisty označen za organizátora všech odhalených křádeží dřeva na Vysočině a okolí.
Trojice Poláků kradla dřevo ve velkém z Vysočiny, škoda je přes 700 tisíc

Veselý všechna obvinění popírá. U soudu s Burnekem v Jihlavě tvrdil, že Burnek byl jeho informátor z podsvětí, ale žádné citlivé údaje z policejních databází mu neposkytoval.

Veselý je v jednom případě obviněn i z toho, že ukradl z policejního skladu zabavený motor z auta. Spolu s ním je stíhán ještě podnikatel ze Znojemska. Ten je údajně zapleten do případu jednoho kradeného auta.