Od loňského ledna do poloviny srpna dovezl na Vysočinu od zdroje z Prahy nejméně 450 gramů pervitinu za 540 tisíc korun. Necelý gram tvrdé drogy pak prodával za patnáct set až dva tisíce korun.
Okresní soud v Jihlavě minulý čtvrtek za to Šimka poslal na tři roky do vězení. Trest by si měl odpykat ve věznici s dozorem. Rozsudek zatím není pravomocný. Šimek si nechal lhůtu na podání případné odvolání.
Žalobce Kamil Špelda se vzdal odvolání v případě viny, odvolání ale ještě zváží v případě uloženého trestu.
„Pro obžalovaného jsem navrhoval čtyřletý trest," vysvětlil Špelda. V případě, že odvolání padne, bude se muset případem ještě zabývat Krajský soud v Brně.
Kriminalisté Šimka nějakou dobu sledovali, a když 16. srpna odjel do Prahy pro další „zboží", byl kolem půl čtvrté ráno při návratu do Telče zadržen. U sebe měl sedmatřicet gramů pervitinu. Obviněn byl ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Za prodej drogy mu hrozil trest od dvou do deseti let. Trestně stíhán byl na svobodě.
Podle soudu prodal Daniel Šimek tvrdou drogu nejméně deseti lidem v Telči a v okolí. Většinou šlo o stálé klienty, kterým měl prodat desítky dávek za bezmála tři sta tisíc korun. Šimek se u soudu přiznal a činu litoval. Pervitin prodával, protože si chtěl vydělat peníze, sám drogy nebral. Dosud nebyl ani soudně trestán. K nepodmíněnému trestu soud sáhl, protože drogu prodával ve velkém.
POLICISTÉ JSOU ÚSPĚŠNÍ
Případ Daniela Šimka byl jedním z 237 drogových trestných činů, kterými se kriminalisté po celé Vysočině
loni zabývali. Ve srovnání s rokem předchozím je to o třináct případů méně než v roce 2015. Kriminalisté se v tomto směru mohou pochlubit téměř devadesátiprocentní objasněností.
„V tomto případě se jedná o velice pozitivní jev, neboť drogová trestná činnost patří mezi latentní kriminalitu a policisté pachatele odhalují na základě vlastních operativních poznatků a důkladné systematické práci kriminalistů, kteří se aktivně věnují vyhledávání a odhalování tohoto druhu trestné činnosti," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Největším drogovým případem loňského roku na Vysočině bylo odhalení nelegálního obchodu s léky.
Šestičlenná skupina převážně z Prahy vydělala miliony korun na tom, že přes falešné recepty nakupovala v lékárnách po celé zemi léky na předpis. Ty pak prodávala se ziskem mimo jiné přes internet. Kriminalisté případ na konci ledna uzavřeli a předali krajskému státnímu zástupci, který by měl v nejbližších dnech rozhodnout, zda případ pošle ke Krajskému soudu do Brna. Ze šesti obviněných jsou čtyři ve vazbě. Hrozí jim tresty od deseti do osmnácti let.