Rozhodl o tom olomoucký vrchní soud, který tak potvrdil rozsudek brněnského krajského soudu. Proti původnímu verdiktu se odvolala žalobkyně, která požadovala výjimečný trest, ale i obžalovaný. Muž podle rozsudku loni zbil ženu tak brutálně, že málem zemřela. Upoutána je nyní na invalidní vozík a odkázána je na asistenční péči.

Obhajoba u soudu tvrdila, že závažná zranění způsobil ženě někdo jiný. Soudci to však odmítli. „Bylo nalezeno velké množství důkazů, které svědčí o vině obžalovaného. Považujeme za vyloučené, že by do bytu poté vnikl někdo jiný a dopustil se na ní dalšího násilí. Všechna zranění jí způsobil obžalovaný," uvedl předseda senátu Libor Losa.

Žalobkyně Jarmila Večeřová požadovala výjimečný trest. „Podle znalců je jeho resocializace snížena. Jde o závažné jednání, poškozená sice nezemřela, ale utrpěla takové poškození mozku, že není schopna prožívat svůj život, je upoutána na invalidní vozík a potřebuje nepřetržitou péči," uvedla žalobkyně. Navrhovala mu 22 až 23 let. Podle soudu však podmínky pro uložení výjimečného trestu zde nejsou. „Osmnáctiletý trest je adekvátní, není důvodu jej účelově natahovat," doplnil soudce.

Obhajoba naopak žádala, aby byl muž odsouzen pouze za ublížení na zdraví. „Přiznávám se k tomu, jsem zloděj, podvádím lidi, kradu, ale nejsem v žádném případě vrah. Bylo to v panice, když mě přistihla, ale neměl jsem v úmyslu ji zabít. Bůh je mi svědkem, že to, co je mi kladeno za vinu, jsem neudělal," uvedl obžalovaný.

Mráz pocházející z Hanušovic na Šumpersku, své oběti jako zedník opravoval byt. Loni v lednu se rozhodl byt své klientky vykrást. Do bytu vnikl přes vypáčené dveře, byt prohledal a odcizil notebook, další elektroniku a peníze. Při odchodu neočekávaně narazil na majitelku bytu. Mráz ji brutálně napadl. V koupelně ji bil pěstmi do hlavy, znalci nevyloučili ani rdoušení. Žena utrpěla při útoku zlomeninu čelisti i zhmoždění mozku. Svlečenou bezvládně ležící ženu následující den nalezli přivolaní strážníci.

Mráz půjde do vězení za porušování domovní svobody, krádež a za pokus vraždy. Recidivista dostal úhrnný trest, zahrnoval i několik předchozích vloupání v Praze. Do střetu se zákonem se podle spisu dostal již jako mladistvý, kdy byl souzen za ublížení na zdraví.