Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sexuologové Novákovi doporučují kastraci

Hradec Králové - Soudní znalkyně v oboru sexuologie Růžena Hajnová, která zkoumala Antonína Nováka, obžalovaného z vraždy devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu doporučila, aby Novák podstoupil kastraci.

19.2.2009
SDÍLEJ:

Ze soudního jednání s Antonínem Novákem.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

„Obžalovaný by měl být izolován od společnosti, protože jeho resocializace je prakticky nemožná. Všechny dosavadní pokusy o jeho léčbu totiž selhaly. Vhodným řešením by byla kastrace, která ale nemá na začlenění do společnosti vliv. Ztlumí pouze jeho sexuální puzení a dál se musí pracovat s jeho osobností,“ řekla ve čtvrtek před soudem v Hradci Králové Hajnová, kde druhým dnem pokračovalo projednávání případu.

Podstoupení kastrace je ale podle znalkyně podmíněno souhlasem dotyčného. Novák se měl vyjádřit, že mu prý nikdy takováto možnost nebyla nabídnuta.

Novákovi hrozí doživotní trest vězení. Rozsudek by měl padnout v pátek. Pokud by dostal menší trest, měl by podle znalců po jeho odpykání putovat do detenčního ústavu a doživotně tak být izolován od společnosti. „Pro společnost jde o vysoce nebezpečného člověka,“ konstatovala znalkyně Hajnová.

Podle ní byly navíc v době spáchání vraždy Jakuba jeho rozpoznávací znaky zachovány. Jinými slovy byl při smyslech a věděl, jak závažného jednání se dopouští.

Novákova sexualita byla na Slovensku značně zanedbána. Po umístění do ústavního léčení mu byla již po třech až čtyřech měsících jeho léčba přeměněna na ambulantní. Podle Hajnové je v poměrech České republiky běžné, že ústavní léčba trvá minimálně půl roku, ale spíše rok a půl.

Sexuoložka navíc upozornila, že sexuálních deviantů ze Slovenska k nám může přicházet stále více, protože neexistuje mezinárodní informační systém, který by takovéto lidi podchytil.

Podle psycholožky Marcely Šindelářové má Novák průměrnou inteligenci. Projevil sice nad svým činem lítost, ale znalkyně si myslí, že je to z větší části lítost nad sebou samým, protože tuší, že ho čeká vysoký trest. Litovat svých činů totiž začal ve chvíli, kdy se ocitl ve vazbě. „Do té doby vedl běžný život, což dokazuje i to, že si například hledal nové známosti,“ podotkla Marcela Šindelářová.

Znalci Nováka označili za pedofila, který má navíc těžké sklony k pití alkoholu, což jeho nebezpečnost ještě více zvyšuje. Ústavní léčbu měl nařízenou celkem čtyřikrát. Poprvé to bylo v roce 1983. Naposledy pak v roce 2004. Pokaždé to bylo poté, co si odseděl trest za pohlavní zneužívání dětí na Slovensku. Když soudce Petr Mráka četl podrobnosti z jednotlivých případů, dávali najevo své znechucení i příslušníci vězeňské stráže.

Slyšen byl i znalec z oboru soudního lékařství Petr Otmar. Na klíčovou otázku, jaká byla příčina smrti chlapce, ale nedokázal odpovědět: „Bohužel, vzhledem k pokročilému stádiu rozkladu jeho těla to nebylo možné.“ Chlapcovo tělo bylo nalezeno až pět týdnů po činu. Novák se přiznal, že Jakuba uškrtil.

„Ke škrcení muselo dojít velkou silou a ke smrti chlapce mohlo dojít tak, jak to obžalovaný popsal,“ konstatoval znalec Otmar. Tělo Jakuba bylo identifikováno na základě zubní karty.


Autor: Roman Martínek

19.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení