„Do bezpečnostní akce se kromě vozidel vybavených radarem zapojili také policisté se speciálním stacionárním radarem, dalekohledem, dva policisté na motocyklech a vrtulník Letecké služby Policie České republiky. Do akce jsme nasadili také superrychlé vozidlo v policejním provedení. Jedná se o vozidlo tovární značky BMW 745Le xDrive v provedení „policie“. Vozidlo je určeno k přímému dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na dálnici D 1 a silnicích prvních tříd,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté se zaměřili na rychlost, a to zejména v modernizovaných úsecích dálnice, kde je provoz výrazně omezený. „Právě v těchto úsecích policisté denně šetří zcela zbytečné dopravní nehody, které mají ve většině případů po dobu vyšetřování, dokumentování nehody a odstraňování havarovaných vozidel, za následek úplné uzavření dálnice. To pak s sebou přináší tvorbu zbytečných kolon, v nichž jsou čekající řidiči často nervózní a nepozorní a hrozí tak nebezpečí, že při rozjezdu kolony může dojít k další zbytečné dopravní nehodě,“ vysvětlila Čírtková.

Složitá záchrana

Dopravní nehody v opravovaných úsecích jsou kvůli zúžení komunikace velmi komplikované. Obtížně se k nim dostávají všechny složky integrovaného záchranného systému. „Je složité vytvořit dostatečně širokou záchranářskou uličku. Stejně obtížně k místu přijíždí odtahové služby, které musí do úseku často nacouvat nebo najíždět za asistence policejní hlídky z protisměru,“ poznamenala policejní mluvčí.

„Řidiči porušují při jízdě po dálnici D1 základní ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Na denním pořádku jsou přestupky spočívající v dvojnásobném překročení nejvyšší povolené osmdesátky v modernizovaných úsecích. Řidiči kamionů využívají k jízdě levý jízdní pruh v místech, kde jim to zakazuje dopravní značka, předjíždějí v místech, kde je pro ně stanoven zákaz předjíždění, parkují s vozidly v připojovacích a odstavných pruzích. A tak bych mohl ve výčtu zjištěných přestupků pokračovat,“ nechal se slyšet David Jirák, pověřený vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Policejní kontroly denně zjišťují desítky porušení povolené rychlosti. „Policisté v žádném případě nebudou tolerovat nekázeň řidičů a všichni, kteří nehodlají dodržovat zásady bezpečné jízdy a budou porušovat ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, musí počítat s přísnými sankcemi v horních hranicích zákonem stanovených sazeb,“ sdělila Čírtková.

Modernizované úseky na dálnici D1 s dopravním omezením:

Úsek 11 – Koberovice (81) – Humpolec (90) – délka 8,8 km

Úsek 12 – Humpolec (90) – Větrný Jeníkov (104) – délka 13,6 km

Úsek 16 – Velký Beranov (119) – Měřín (134) – délka 14,7 km

Úsek 19 – Velké Meziříčí západ (141) – Velké Meziříčí východ (146) – délka 5,9 km