V pátek 14. srpna kolem půl deváté večer kontaktoval telefonicky vysočinské policisty dispečer zahraničního dopravce. Oznámil, že řidič jejich firmy má podezření, že se v nákladovém prostoru jízdní soupravy, se kterou parkuje na odstavném parkovišti na 137. kilometru dálnice D1, mohou nacházet neznámé osoby.

Policisté po příjezdu na místo zjistili, že řidič zahraničního kamionu s bulharskou registrační značkou v kabině tahače spal a vzbudil ho podezřelý pohyb v návěsu, který měl být prázdný. Když návěs otevřel, vyskočilo zevnitř pět neznámých osob, které se daly na útěk. Řidič policistům uvedl, že neví, kde a kdy se osoby do návěsu dostaly.

Do pátrání po osobách se okamžitě zapojily dostupné policejní hlídky, včetně policejních kynologů. Patnáct minut před dvaadvacátou hodinou jedna z hlídek dálničního oddělení Velký Beranov vypátrala dva migranty v Měříně. „Neměli u sebe žádné doklady, proto je policisté zajistili a k dalším úkonům předali kolegům z odboru cizinecké policie,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kolem půl jedenácté vypátrali policisté za pomoci služebního psa další tři osoby, které se ukrývaly bez dokladů pod dálničním mostem na 136. kilometru dálnice. „I tyto osoby byly předány cizinecké policii,“ řekla Čírtková.

Podle ní se jednalo o jednu dospělou osobu a čtyři zřejmě mladistvé osoby. Žádný z cizinců nebyl schopen věrohodným způsobem prokázat svoji totožnost, neměl platný cestovní doklad, vízum ani jiný dokument, který by ho opravňoval ke vstupu a pobytu na území. „Cizinci jsou tak podezřelí, že na území České republiky vstoupili neoprávněně,“ dodala policejní mluvčí.

Čtyři mladší cizince eskortovali policisté do zařízení pro mladistvé cizince ve spolupráci s Oddělením sociálně právní ochrany dětí Kraje Vysočina. „S dospělým bylo zahájeno správní vyhoštění z území členských států Evropské unie. Do vydání rozhodnutí o správním vyhoštění je umístěn v Zařízení pro zajištěné cizince,“ informovala Čírtková.