Nejčastěji mířili k rybníku Cihelna, který se nachází uprostřed městské zástavby nedaleko několika ubytoven. Cihelnu jako chovný rybník obhospodařují humpolečtí svazoví rybáři. A tak jako jiné rybníky s uvedeným režimem označili už kdysi hráz i břehy cedulkami zakazujícími rybolov. Jenže zákazy v češtině gastarbeiteři z ubytoven alibisticky ignorovali.

Brněnští kriminalisté pátrají po třicetiletém muži, který se vyhýbá vězení. Tam měl nastoupit kvůli tomu, že neplatil alimenty. Žádají o pomoc případné svědky.
Muž měl nastoupit do vězení za neplacení alimentů. Teď po něm pátrá policie

Když nezákonný rybolov odhalili členové rybářské stráže, docházelo ze strany mužů na břehu k laciným výmluvám. „Vymlouvali se, že zákazu v češtině nerozumí,“ zavzpomínal na první zkušenosti s tehdy novým problémem hospodář humpolecké místní organizace Českého rybářského svazu Martin Rozkovec.

Na pytláky u Cihelny narazila rybářská stráž zhruba dvakrát do měsíce, na ryby ovšem docházeli agenturní obyvatelé ubytoven určitě častěji. Na pytlačení s mezinárodními prvky ukazovaly i další poznatky. Kolem Cihelny se objevovalo zapomenuté nebo odhozené rybářské vybavení, které místní neznali nebo nepoužívali. „Naši lidé objevili třeba takzvanou montáž s nástavbou, která se používá na daleko větší ryby, než jaké byly v Cihelně. Nalezené udice jednoznačně vypovídaly o tom, že s nimi musel lovit cizinec,“ připomenul hospodář rybářské organizace.

Ilustrační foto
Pachatel ukradl společnosti přes padesát tisíc korun přesd email

A dodal, že jednou obyvatelé ubytoven pochytali i všechny divoké kachny, které se na rybníku zdržovaly.

Nové pytlačení se rozmáhalo i na dalších chovných vodách. „Z devadesáti procent se problém týkal Cihelny. Ale stalo se taky, že auto se sedmi Ukrajinci, kteří vyrazili pytlačit, zastavilo u Dusiláku, jiném našem chovném rybníku,“ přidal další zkušenost Martin Rozkovec.

Opatření bylo logické. K rybníkům přibyly cizojazyčné cedulky se zákazu rybolovu. Ve světových jazycích i v podobě, že byl přímo určený nejčastěji zastoupeným národnostem mezi zahraničními dělníky. K tomuto kroku přistoupili humpolečtí rybáři před dvěma roky. „Cedulky určitě pomohly, výmluv ubylo. S pytlačením se setkáváme nadále, ale opět v podobném rozsahu jako před příchodem větších skupin zahraničních dělníků do Humpolce,“ dodal rybářský hospodář Martin Rozkovec.

Stavba obchvatu.
Stavba obchvatu u Salačovy Lhoty může začít