Škoda byla malá. V týž den se policisté dozvěděli i o krádeži drátů elektrického vedení u nedaleké samoty Vlčinec. A tam se napáchané škody pohybují v řádech desetitisíců.

Vloupání odhalil obyvatel vsi zřejmě hned po noci, kdy k němu došlo. „V úterý ráno kolem půl deváté jsem vešel do hospody a všiml si otevřeného okna a zotvíraných dveří, které normálně bývají zavřené. Prošel jsem budovu a našel i další stopy po vloupání," popsal pan Pavel, co za sebou zloděj zanechal. Jak dále uvedl, jeden ze sousedů říká, že byl v hospodě ještě v pondělí večer, a vloupání se tedy odehrálo nejspíš v noci na úterý.

„Zloděj šel zřejmě po penězích. Dovnitř se dostal oknem do klubovny, které bylo vytlačené. Už je starší, tak povolilo. V chodbě před klubovnou jsme objevili vypáčené dveře vedoucí do kanceláře obecního úřadu, z níž se ale nic neztratilo. Nejcennější věcí uvnitř byl počítač, který jsme po vloupání raději odnesli, dokud se poškozené dveře neopraví. V klubovně našel pachatel klíč ke dveřím do hospody. Ve výčepu prohledal zásuvku, kde bývají peníze, ale žádné nenašel. Okno ve výčepu bylo otevřené zevnitř, tím zloděj zřejmě utekl, aniž by cokoli sebral," četl z nalezených stop možné výtečníkovo počínání starosta Žirova Josef Hrala.

Škody odhaduje policie na tři a půl tisíce korun. „Je to málo na to, aby policisté něco zmohli, i kdyby zloděje chytili," podotkl Pavel s tím, že se  může kdokoli vloupat kamkoli a obyvatelům vsi to na klidu rozhodně nepřidá.

Vyhlédli si i dráty

Žirovští neměli dosud s kriminálními živly žádné velké zkušenosti. V první polovině června se to ovšem změnilo. Mezi 6. až 9. červnem si totiž neznámý pachatel či pachatelé vyhlédli také dráty elektrického vedení poblíž nedaleké samoty Vlčinec.  „Vyšetřujeme dva případy přeštípání elektrického vedení. Mezi šestým a osmým červnem se ztratilo přes 200 metrů drátů. Mezi osmým a devátým červnem bylo zcizeno dalších více než 60 metrů. Škody jsou vyčísleny na 70 tisíc korun. Kvůli krádežím byla přerušena dodávka elektřiny," sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že oba případy byly nahlášeny 11. června  jako vloupání.

Krádežím drátů elektrického vedení je těžké se bránit, ale obecní kulturní dům snad bude v budoucnu proti zlodějům odolnější.
Obec podle starostových slov už dříve žádala o peníze na zabezpečení budovy na krajském úřadě. Vloupání ukázalo, že je na něj nejvyšší čas.
„Zkusím se znovu zeptat, jestli bychom něco nemohli dostat. Chceme pořídit plastová okna a dveře, které by měly majetek před zloději ochránit lépe než ty staré. Pokud od kraje nedostaneme nic, půjdou peníze z obecního rozpočtu. Opravy a výměny ale podle mého názoru zřejmě vyjdou na dost peněz," mínil starosta.

Poradit se zabezpečením by mohli ve Veselé, kde mají s vloupáním do hospody nejednu zkušenost. „Vybrali to tu dvakrát, ale když přišli potřetí, měl jsem tu už alarm. Rozbili okno, a když alarm spustil, hned utekli," chválil si zařízení provozovatel pohostinství ve Veselé František Kolář.