„Většinou to bylo přes jedno promile. Nějaké značné hodnoty jsme však nenaměřili,“ informovala pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. Minulý rok policisté zaznamenali tragickou nehodu mezi Buřenicemi a Radějovem. Na vině byl v tomto případě alkohol. „Koncem června narazil opilý čtyřiadvacetiletý mladík do stromu s plně obsazeným autem. Těžkým zraněním jeden ze spolujezdců podlehl. Řidiči bylo naměřeno 1,31 promile alkoholu v dechu,“ uvedla zřejmě nejtragičtější případ loňského roku mluvčí Kotková.

Na silnici se nepohybují pouze opilí řidiči osobních automobilů, ale čím dál častěji i cyklisté a chodci. „Bohužel těchto případů přibývá. Následky jsou často tragické,“ řekla Kotková.

Alkoholické nápoje člověka otupují

„Alkohol obecně u řidiče snižuje schopnost pohotově reagovat. Reakce jsou zpožděné, člověk má nedostatečný odhad jak rychlosti, tak i vzdálenosti a dopravní situace celkově. Takoví lidé jsou nebezpeční nejen sobě, ale i svému okolí,“ nechal se slyšet primář jihlavské Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Miroslav Havlík. On sám se setkal s případem, kdy bylo šoférovi naměřeno dokonce 3,11 promile.

Za loňský rok nachytali strážci zákona 113 řidičů, u kterých byl naměřen alkohol v dechu, v roce 2008 pak 190 případů. „Já sám bych nikdy za volant opilý nesedl. Vůbec nechápu, jak si to může někdo dovolit. Škoda, že je všude tak málo hlídek, které řidiče kontrolují,“ povzdechl si Pavel Dvořák z Pelhřimova.

Podle zkušeností pelhřimovských policistů množství výtečníků, kteří jsou schopni usednout za volant podnapilí, oproti předchozím rokům příliš nestoupá.

„Drží se to zhruba na stejné úrovni. Roli ale může hrát i to, že řidiči nově nemusejí hlásit nehody se škodou pod sto tisíc korun, takže se o některých nehodách, kdy byl šofér podnapilý, nemusíme dozvědět,“ sdělila Hana Kotková.

Nejrizikovějším obdobím je podle ní hlavně doba letních prázdnin, kdy obecně stoupá počet dopravních přestupků, alkohol za volantem nevyjímaje. A jaké hrozí postihy řidiči, kterého policisté s promile alkoholu v dechu nebo v krvi odhalí?