„I když v rámci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina evidujeme řádově jednotky těchto případů, škody se u každého jednotlivého z nich pohybují ve vysokých finančních částkách a tím se stávají společensky velmi nebezpečnými,“ podotkla vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jeden takový případ kriminalisté na Vysočině právě prověřují. „Dotýká se osudu ženy středního věku, která postupně zaslala údajnému americkému vojákovi finanční částku blížící se dvěma milionům korun. S tímto mužem komunikovala přes skype. Aby mu mohla v jeho údajně tíživé situaci pomoci a mohla mu posílat postupně požadované peníze, které po ní pod různými záminkami lákal, tak se dokonce zadlužila,“ popsala případ Čírtková.

Policisté před podvodníky opakovaně varují. Lidé jsou ale podle jejich slov stále nepoučitelní. „Prověřování těchto podvodných jednání není nijak snadné. K majitelům zahraničních účtu, kde vylákané peníze většinou končí, se velice obtížně dostáváme, takže pachatelé zůstávají v podstatě nepostižitelní. Jsem přesvědčený o tom, že se o všech případech ani nedozvíme. Někteří podvedení lidé se za to, že někomu takto naletěli, stydí a případ nám možná vůbec neoznámí,“ konstatoval Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.