Ve skutečnosti ale takových událostí může být mnohem víc. Okradení přišli o své úspory. Vždy šlo o vysoké částky.

Jak upozornila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková, starší lidé jsou velmi snadným terčem podvodníků a zlodějů.

„Jeden případ vyšetřují policisté v Třebíči, kteří přijali oznámení o podvodném jednání neznámého pachatele. Dosud neznámý muž se v pátek 15. května kolem třinácté hodiny v Třebíči vydával za pracovníka plynárenské společnosti s tím, že provádí odečet plynoměru. S touto smyšlenou legendou oslovil osmaosmdesátiletého majitele bytu a poté se mu podařilo vniknout dovnitř," uvedla Čírtková jeden z novějších případů, které policie eviduje.

Jak policie při vyšetřování zjistila, dotyčný senior podvodníkovi ochotně umožnil přístup k plynoměru, který je 
v dotčeném bytě umístěný na toaletě.

„Podvodník pouze nahlédl směrem k plynoměru, stav si nikam nezapisoval 
a poté majitele odvedl do kuchyně s tím, že musí senior chvilku počkat, protože on si musí skočit do vozidla pro razítko," popsala průběh události policejní mluvčí.

Podvodník zneužil toho, že senior zůstal v kuchyni. Vešel do prázdného obývacího pokoje, kde sebral peněženku, 
v níž bylo několik desítek tisíc korun. Pak zloděj bez povšimnutí odešel.

„Senior po několika minutách pojal podezření, že není něco v pořádku 
a šel prohlédnout byt. Zjistil, že byla prohledána skříňka 
s oblečením v obývacím pokoji a chybí v ní peněženka 
s jeho úsporami," uvedla Čírtková.

Starší ženy přišly 
o desetitisíce korun

Další z nejnovějších případů, které policie eviduje, se udály v úterý 19. května a ve středu 20. května v Jihlavě. Obětí neznámé pachatelky se staly dvě seniorky vyššího věku, které přišly o své úspory.

„V prvním případě pachatelka vnikla do bytu sedmaosmdesátileté seniorky pod záminkou, že jí jde vrátit přeplatek za elektřinu. Pachatelka ale požadovala rozměnit bankovku v hodnotě pět tisíc korun," podotkla policejní mluvčí.

Seniorka odešla do pokoje, kde měla uložené své úspory. Podvodnice ale ženu sledovala a v nestřeženém okamžiku jí odcizila několik desítek tisíc korun.

„Ve druhém případě zatím neznámá pachatelka vnikla do domu šestaosmdesátileté seniorky pod záminkou, že jí jde vrátit přeplatek za vodu. 
I v tomto případě požadovala pachatelka rozměnit bankovku v hodnotě pět tisíc korun," popsala Čírtková událost. Pachatelka opět využila příležitosti a seniorku okradla o několik desítek tisíc korun.

„Všichni osaměle žijící senioři musejí dodržovat základní pravidlo – nikoho cizího do bytu nebo do rodinného domku v žádném případě nepouštět," zdůraznila Čírtková. Podle ní je nejlepším řešením, pokud nastane podezření, že se do bytu nebo rodinného domu chce pod nějakou záminkou dostat cizí osoba, ihned volat policii na známé trojčíslí 158.

Lidé, zejména senioři, také nesmějí zapomínat, že zloději používají různé lsti. Nejčastěji se jedná o různé legendy, jako je doručení údajného přeplatku za různé služby. „Žádné tyto přeplatky nikdy nepředávají zástupci energetických nebo plynárenských společností v hotovosti. Takže vždy jde o podvody ze strany osob, které s těmito legendami vystupují," upozornila mimo jiné policejní mluvčí.

Většina seniorů dnes také vlastní mobilní telefon i s fotoaparátem. Policie tudíž radí, aby senioři případného 
podezřelého, pokud to bude možné, vyfotili. Je ale nutné být obezřetný, protože se už nejednou stalo, že podvodníci své oběti napadli i fyzicky.