Třiatřicetiletému a o jedenáct let staršímu muži hrozí až deset let vězení za podvody, neplacení daní i pojištění a daňových machinací. „Kromě toho neplatili splátky za nákup pracovního stroje harvestor a do žádosti o úvěr uvedli zkreslené údaje,“ dodala Čírtková. Leasingové společnosti tak měla vzniknout škoda téměř devět milionů korun. Obviněná je i firma.

Podle kriminalistů se obvinění týká období od března 2019 do prosince 2020. Podle informací Deníku bylo tímto způsobem podvedeno nejméně devět firem včetně Lesů ČR. Brněnští podnikatelé se vždy obrátili na firmy s tím, že chtějí vytěžit les, který byl vždy ve vlastnictví obviněné brněnské firmy. „Nechali si vždy vytěžit les a dřevo pak prodali. Jenže za práci už firmám nezaplatili a celkem jim měli způsobit škodu nejméně pětadvacet milionů korun,“ uvedl k případu dozorující státní zástupce z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně Jan Adam.

Mezi dozorci sedí na lavici obžalovaných Dawid B. Galka, který byl policisty označen za organizátora všech odhalených křádeží dřeva na Vysočině a okolí.
Trojice Poláků kradla dřevo ve velkém z Vysočiny, škoda je přes 700 tisíc

Závažnou hospodářskou kauzou se vysočinští kriminalisté začali zabývat, protože šlo o lesy na Vysočině a první smlouvu s Polskou těžební společností brněnští podnikatelé podepsali u Hladova na Jihlavsku. S jednotlivými firmami pak podepisovali více smluv. Firma už by být aktivní neměla a oba obvinění jsou stíhaní na svobodě. Vyšetřování stále pokračuje. Po jeho skončení poputuje kauza na Krajský soud v Brně.

Podobné podvody se dřevem jsou stále častější. Důvodem jsou i rostoucí ceny energií i samotné ceny dřeva jak na další zpracování, tak i na topení. Jihlavský soud nedávnou řešil kauzu dvou Poláků, kteří na Vysočině a okolí kradli uskladněné dřevo z lesů a odváželi ho k dalšímu zpracování do Polska. Škoda činila více než 700 tisíc korun. Oba Poláci nakonec vyvázli s podmínkou, peněžitým trestem a zákazem pobytu na Vysočině. Organizátor krádeží byl sice stíhán vazebně, ale vzhledem k rozsudku musel být z vazby propuštěn.