Internetová kriminalita je různorodá, ať už se jedná o investice do akcií, kryptoměn, falešné bankéře, lidi vydávající se za lékaře či vojáky nebo odkazy na různé falešné přepravní a bankovní společnosti. Časté jsou také podvody, kdy si objednáte a zaplatíte zboží, které vám nepřijde.

„Podvedeného muže zaujala reklama na zhodnocení financí. Po telefonu se nechal přesvědčit k instalaci vzdáleného přístupu do svého počítače. Poté dle pokynů zaslal v několika platbách přes čtyři sta tisíc korun. Nad penězi ztratil kontrolu a podvodník s ním přestal komunikovat," popsala jeden z případů policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Sto padesát tisíc korun vylákal podvodník ze ženy, která uvěřila jednomu z nejčastějších triků. Vydával se za pracovníka banky, sdělil ženě, že její účet je napadený a z bezpečnostních důvodů je nutné převést peníze na jím určený údajný bezpečný účet.

„Poškozená tak ve strachu o své peníze autorizovala platby na daný účet. Poté jí kontaktoval skutečný bankéř s tím, že jí byl účet zablokován, neboť v předchozím případě šlo o podvod," doplnila další informace Lébrová.

Mezi okradenými je například i žena, která na internetovém portále s bazarovým zbožím nabízela k prodeji tričko v hodnotě padesát korun. Přihlásil se jí zájemce o zboží a na její emailovou adresu jí zaslal odkaz na stránky vypadající jako internetové bankovnictví její banky.

„Žena vyplnila veškeré údaje. Po následujících urgencích potvrdila i platbu. Místo přijaté platby za prodané tričko jí čekalo nepříjemné překvapení, když zjistila, že z jejího účtu zmizelo sto sedm tisíc korun," řekla k tomu Lébrová.

Jak se podvodníkům ve virtuálním prostředí bránit?
· Při nevyžádaném hovoru od neznámých lidí (ať už se představí jakkoli) nejednejte zbrkle, dejte si čas vše promyslet a nerozhodujte se pod nátlakem
· Myslete na to, že komunikace s neznámými osobami na sociálních sítích je vždy riziková
· Buďte obezřetní a opatrní, ke každé investici přistupujte jako k rizikové
· Nezveřejňujte o sobě osobní nebo citlivé informace
· Nesdělujte nikomu přihlašovací hesla či kódy a údaje k platební kartě, které by bylo možné zneužít
· Nikomu nesdělujte přihlašovací údaje ke svému internetovému bankovnictví
· Neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte
· Neinstalujte si pro vás neznámé programy/aplikace, to platí i pro vzdálený přístup do vašeho zařízení
· Při platbách pečlivě kontrolujte, jaké transakce potvrzujete
· Pokud se dostanete do situace, kdy si nejste jistí, pomůže poradit se s někým blízkým, který má odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí
· V případě pochybností si sami vyhledejte číslo, zavolejte svému finančnímu ústavu a vše si ověřte. Nikdy nevyužívejte zpětné volání nebo kontakt, který vám předal neznámý člověk.