Hledaný pětapadesátiletý Jan Hlaváč, po němž detektivové několik posledních dní pátrali v souvislosti s vraždou šedesátiletého prodavače v obchodě s elektronickými cigaretami v Jihlavě, změnil na útěku výrazně vizáž. Kromě toho, že si oholil plnovous, nechal se ostříhat dohola. Jenže ani to mu nepomohlo. Devatenáctý den po činu, ve středu 1. dubna, byl dopaden na ubytovně v Brně.

„Totožnost muže se nám podařilo zjistit podle kamerových záznamů. Na základě dalšího šetření jsme nakonec muže vypátrali. Při zadržení nekladl odpor a k činu se přiznal," informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Kriminalisté Jana Hlaváče tento čtvrtek obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy a přečinu nedovoleného ozbrojování. Okresní soud v Jihlavě v pátek poslal obviněného do vazby. „V případě prokázání viny hrozí muži patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest," upozornila Dana Čírtková.

Bezvládné tělo prodavače našla v prodejně Chytrý kuřák ve Dvořákově ulici v Jihlavě jeho kolegyně v sobotu 14. března odpoledne. Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že zemřel násilnou smrtí. Podle lékařky, která na místě tělo ohledávala, šlo o náhlé úmrtí bez cizího zavinění. Až pitva zjistila, že byl prodavač zastřelen. Projektil ho zasáhl do hlavy. Případ si proto v úterý 17. března převzali krajští kriminalisté. Ve velmi krátké době se jim podařilo vytipovat podezřelého muže, po němž vyhlásili celostátní pátrání.

„Když muž zjistil, že po něm pátráme, výrazně změnil vizáž, což kriminalistům zkomplikovalo jejich práci. Rádi bychom proto poděkovali všem občanům, kteří reagovali na uveřejněnou pátrací relaci. Na tísňovou linku se nám ozvalo velké množství lidí, kteří měli pocit, že dotyčného viděli. Jejich pomoci si vážíme," uvedla Čírtková.

Podrobnější informace k celému případu kriminalisté zveřejnili v pátek. Z nich vyplývá, že obviněný Jan Hlaváč chodil do prodejny pravidelně, a dokonce měl věrnostní kartičku.

V den činu přišel do prodejny opakovaně, protože si chtěl vyzvednout objednaný balíček se zbožím za několik tisíc korun. Jenže na něj neměl peníze.

Naposledy do prodejny přišel těsně před zavírací dobou. V kapse měl i nelegálně drženou pistoli. Hlaváč se prodavači snažil vysvětlit, proč nemá dost peněz. Ve chvíli, kdy se prodavač otočil, Hlaváč si chtěl balíček vzít bez zaplacení. Prodavač si toho všiml a strhla se mezi nimi potyčka.

Podle policie Hlaváč během strkanice vytáhl pistoli a prodavače zastřelil. Z prodejny si pak měl odnést objednané zboží a z pokladny si vzal několik tisíc korun. Podle informací Deníku měl ještě prodavač přímo u sebe dalších několik tisíc korun. O těch ale zřejmě Hlaváč nevěděl. Vražedné zbraně se pak rychle zbavil. Policie ji dodnes nenašla.

Jan Hlaváč neměl nikdy problémy se zákonem. Dlouhá léta bydlel v Jihlavě a pracoval u různých bezpečnostních agentur. Když přišel o práci, dostal se do finančních problémů a přesídlil do Brna, kde bydlel po různých ubytovnách. To také zřejmě kriminalistům pomohlo, když po něm pátrali. Policejní analytici i podle toho vytipovali různá místa, kde by se mohl skrývat, a díky tomu se mu dostali na stopu.

Kriminalistům se tedy podařilo objasnit třetí letošní vraždu na Vysočině. Stalo se tak ale až díky pitvě, z níž vyplynulo, že byl prodavač zastřelen. Lékařka přivolaná na místo činu střelné poranění neodhalila, a vrah tak získal čtyři dny náskok.

Na Vysočině nejde od roku 2010 o první podobný případ, kdy lékaři obdobným způsobem způsob úmrtí neodhadli. V létě 2011 byla v domě s pečovatelskou službou v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku nalezena mrtvá sedmašedesátiletá žena s poraněním hlavy. I tehdy přivolaný lékař konstatoval, že šlo o nešťastnou náhodu při pádu, a cizí zavinění vyloučil. Až při pitvě soudní lékaři zjistili, že šlo o vraždu. „Posudek lékaře na místě činu nás zdržel. Pokud by tělo ohledal důkladněji, musel by přijít na to, že šlo o vraždu," řekl tehdy kriminalista Pavel Kubiš k případu zavražděné seniorky. Ten se kvůli tomu dostal do ostrého sporu s vedením záchranné služby, jejichž lékař byl na místo přivolán.

Kriminalisté po vrahovi marně pátrali několik týdnů. Na stopu je přivedl až podobný případ z Tmaně na Berounsku, kde se devětašedesátiletá Marie Panská pokusila zavraždit jinou starší ženu. Ta se naštěstí ubránila. Panská se krátce nato přiznala, že ženu v Ledči umlátila skleněnou vázou. U soudu v Hradci Králové dostala třicetiletý trest. Vrchní soud v Praze jí však trest zmírnil na jednadvacet let.

Další případ, u něhož kriminalisté od začátku nevěděli, že jde o vraždu, se stal loni v Lukově na Třebíčsku. V rodinném domě byl nalezen mrtvý muž se střelným poraněním hlavy. Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že jde o sebevraždu. Kriminalisté ale nakonec zjistili, že jde o vraždu, fingovanou jako sebevraždu. K odhalení jim tentokrát nepomohla pitva, ale dopis na rozloučenou, který měl zastřelený muž údajně napsat. Rodinní příslušníci totiž rozpoznali, že jde o úplně jiné písmo, než měl jejich zastřelený příbuzný. Kriminalisté nakonec případ vyšetřovali jako vraždu a tragickou událost se jim podařilo objasnit. Muž obviněný z této vraždy nyní už čeká na soud ve vazbě.