Něco o tom vypovídají i dva poslední případy z okresu. „Na počátku března zahájili policisté stíhání devětadvacetiletého muže z Pelhřimovska, který po dva roky prodával pervitin nejméně šedesáti osobám,“ sdělila mluvčí policie Hana Kotková. Dále policisté rozšířili trestní oznámení na třiatřicetiletého muže z Pacovska. Počátkem loňského roku totiž vyrobil z léků nezjištěné množství české speciality, kterou prodával.

„Sdělené obvinění se týkalo celkem 175 případů, které se staly zejména na Pacovsku, Pelhřimovsku a v Jihlavě,“ dodala Kotková.

Podle Michala Matuly, terénního pracovníka jihlavského K – Centra, je pelhřimovská drogová scéna tradičně pervitinová.

Přílišná represe situaci nepřispívá

To, jaké jsou její současné tendence, je také odvislé od míry policejní represe. „Ta je v Pelhřimově vysoká. Lidé jsou tak spíše zalezlí na bytech a je velmi obtížné je nakontaktovat a navázat spolupráci. Hodně silná policejní represe snižuje důvěru uživatelů drog se s problémem svěřit,“ informoval odborník.

Vysočina podle Matuly nepatří k bohatým krajům, tudíž se zde zatím příliš nerozšířil heroin a další finančně nákladnější drogy. „Uživatelé pervitinu jsou především zákazníci malých varen. Pseudoefedrin je letos opět k dostání bez předpisu, a tak lze očekávat jejich nárůst,“ uvažoval Matula.

Prevence chyběla

Optimističtěji vnímá situaci pelhřimovský protidrogový koordinátor Jaroslav Hraníček. „Myslím, že užívání drog zde není tak časté. Sem tam se něco vyskytne. Když je to na školách, tak to řeší policie a školní manažer prevence,“ řekl Hraníček.

Před čtyřmi roky skončilo v Pelhřimově K – Centrum. Takzvaná terciální prevence, která je zacílená už přímo na uživatele drog, skončila s ním. Jihlavské K – Centrum se to však loni rozhodlo změnit. „Rozjeli jsme plán terciální prevence ve městech, kde nebyla. Jednali jsme se zastupiteli o tom, že naši práci by potom mohli převzít místní lidé. To se však zatím nestalo,“ konstatoval Matula, který pelhřimovské uživatele drog navštěvuje.