14.35 - Líčení se odročuje

Jednání bylo odročeno, pokračovat bude v pátek výslechem dalších svědků. Během dalšího pokračování procesu pak budou v druhé polovině února vypovídat další svědkové a znalci, rozsudek je možné očekávat kolem 21. února.

14.15. Šimůnková neměla naději

Hlavní líčení s "heparinovým" vrahem Petrem Zelenkou pokračuje výstechem primáře Longina. Ten mimo jiné soudu sdělil, že jedna ze zemřelých, paní Šimůnková, která je vedena jako zavražděná, by podlehla tak jako tak, i kdyby jí Zelenka heparin nepodal. Výslech primáře Longina skončil.

13.20 - Přelíčení opět pokračuje

Ukrajského soudu vHradci Králové pokračuje po dvouhodinové přestávce proces sPetrem Zelenkou. Primář Pavel Longin pokračuje vpopisování jednotlivých případů. Obhájce Zelenky Jan Herout se snaží některé případy zpochybnit. Vruce má závěry znalecké komise zministerstva zdravotnictví.

„Její závěry jsou mnohem podrobnější. Podle této zprávy se ve čtyřech případech nedá přímo říci, zda jsou vpříčinné souvislosti spodáním heparinu. Ministerské komisi můžu za jejich posudek jen poděkovat,“ řekl opřestávce Jan Herout.

Herout před chvílí upozornil, že pacient Kohlmayer zemřel až měsíc po posledním podání heparinu. Longin vtomto případě přiznal chybu. Kohlmayer by zřejmě po tomto vývoji vůbec na seznamu obětí nemělbýt.

 

10:55 - Výslech Longina přerušen

Výslech primáře Pavla Longina byl přerušen. Soud bude pokračovat vjednu odpoledne.

10:35 - Longin popsal, jak odhalil Zelenku

Primář Pavel Longin přišel na to, že pacienti na oddělení ARO dostávají neordinované dávky heparinu 23.září 2006upacienta Motla, který byl do nemocnice převezen po autonehodě a musela mu být amputovánaruka.

„Utoho pacienta bylo poprvé jednoznačně prokázáno, že mu byl podán neordinovaný Heparin,“ řekl usoudu Longin.

Krvácení upacientů se začalo objevovat již vkvětnu 2006.První pacient pak zemřel včervnu. Longin proto konzultoval problémy sodborníky zjiných specializovaných pracovišť.

„Zvýšené poruchy krvácení jsme přisuzovali chybnému postupu některé sestry při dávkování heparinu pacientům,“ vysvětlil soudu Longin.

Ten si nechal udělat seznam pacientů, unichž se od května do září objevily neměřitelné hodnoty krvácení. Vznikl ztoho seznam 30pacientů.

„Ztohoto počtu jsme vyloučili další případy, jako byly například chybné odběry. Zůstal seznam 16lidí,“ popsal Longin.

Ten pak přišel na to, že uvšech těchto pacientů byl Zelenka, který měl službu.

Pavel Longin již vypovídá jeden a půl hodiny. Nyní popisuje jednotlivé případy.

9:36 - Longin před soudem Zelenku chválil

Pavel Longin charakterizoval Zelenku jako nadprůměrného pracovníka, který byl aktivní.

„Byl bezproblémový a respektoval autoritu nadřízeného,“ řekl soudu Longin. Nikdy nezaznamenal, že by byl arogantní. Kpacientům se chjoval pěkně ikpžíbuzným. Někteří klienti nemocnice si dokonce chování Zelenky pochavlovali.

Po stránce vědomostní Longin řekl, že Zelenka patřil kprůměrným zaměstnancům.

9:16 - Soud se Zelenkou pokračuje výslechem primáře Longina

Krajský soud dnes pokračuje druhým hlavním líčení vkauze takzvaných nepatinových vražd. Znich je obžalovaný jednatřicetiletý Petr Zelenka zJihlavy. Soudce Jiří Vacek na celý dnešní den naplánoval výslech primáře havlíčkobrodského oddělení ARO Pavla Longina. Ten má být pro žalobce korunním svědkem, protože se mu podařilo odhalit, že tím, kdo má na svědomí zvýšený výskyt krvácivých stavů upacientů je Petr Zelenka. Longin tak bude po dlouhé době znovu veřejně mluvit a popisovat, co se vlastně na oddělení od května do září 2006dělo. Primář Longin začal vypovídat krátce po deváté hodině.

Program soudního procesu

ZAČÁTEK PRVNÍHO HLAVNÍHO LÍČENÍ:

21. ledna v 9:00, Krajský soud (KS) v Hradci Králové, číslo dveří 50. Soudce na celý den naplánoval výslech obžalovaného Petra Zelenky. V případě, že Zelenka využije svého práva nevypovídat, soud o dalšímprogramu rozhodne operativně. Hlavní líčení může i ukončit.

KORUNNÍ SVĚDEK:

22. ledna v 9:00, KS v Hradci Králové, číslo dveří 50. Celý den bude vyslýchán korunní svědek celé kauzy, primář oddělení ARO v havlíčkobrodské nemocnici Pavel Longin.

VÝSLECH DALŠÍCH SVĚDKŮ:

23. – 25. ledna v 9:00, KS v Hradci Králové, číslo dveří 50. V průběhu tří dnů bude soud předvolávat a vyslýchat svědky k jednotlivým případům, tak jak jsou řazeny v obžalobě. Celkem jich je 17. V pátek bude proces odročen na únor.

ODROČENÍ NA ÚNOR:

Zhruba v polovině února by měl proces s Petrem Zelenkou pokračovat dalších několik dní. Vyslechnuti budou lékaři a další svědci. Předvoláni jsou i znalci ze soudního lékařství a z odvětví psychiatrie a psychologie. Celkem jich je sedm, ale není jisté, zda budou všichni vypovídat před soudem. Poté bude kauza pravděpodobně opět odročena.

Jak se případ vyvíjel

V polovině května v roce 2006 primář oddělení ARO nemocnice v Havlíčkově Brodě Pavel Longin začal pátrat po příčinách zvýšeného množství předávkování lékem heparin.

25. září 2006 primář informuje o podezřeních ředitele nemocnice Josefa Pejchla, že na oddělení zdravotník Petr Zelenka vraždí pacienty.

26. září 2006 dostává Petr Zelenka výpověď. Jednalo se o vzájemnou dohodu.

6. října 2006 Pejchl kontaktoval právní kancelář.

16. října 2006 podáno trestní oznámení kvůli poškozování pacientů. Několik dní trvá, než se případu ujme policie.

1. listopadu 2006 nastoupil Zelenka do nemocnice v Jihlavě.

1. prosince 2006 Zelenka zatčen na pracovišti a obviněn z osmi vražd pacientů a devíti pokusů.

5. prosince 2006 byl odvolán kvůli událostem v nemocnici tehdejší ředitel Josef Pejchl.

7. prosince 2006 změnil Zelenka obhájce. Jeho otec tvrdil, že advokát Vítězslav Menšík přidělený ex offo, je hlásnou troubou policie. Případu se chopil Jan Herout z Jihlavy.

7. prosince 2006 přinesl Deník exkluzivní rozhovor s Milanem Tůmou, přítelem Petra Zelenky. Ten tvrdí, že se Zelenka přiznal k vraždám pod nátlakem. Policie exhumovala tělo Marie Šimůnkové, aby nařídila pitvu. Jako jediná z obětí nebyla zpopelněna.

Leden 2007 Kvůli průtahům vyšetřování byl potrestán brodský policista. Herout podal trestní oznámení na policisty, kteří zatýkali Zelenku. Případ stále šetří Inspekce ministra vnitra. Ladislav Těšínský, lékař z pražského IKEMu, trestní oznámení na Pavla Longina, primáře havlíčkobrodského ARO. Podle Těšínského mohl zabránit některým vraždám. Policie případ šetří.

31. ledna 2007 obhájce Herout podal stížnost pro podjatost na soudního znalce Slavomila Hubálka. Policie hledá nového znalce. Na začátku února byl Zelenka převezen z Hradce Králové do vazební věznice v Brně na psychiatrické oddělení. Hrozilo, že spáchá sebevraždu.

13. února 2007 zastupitelé kraje Vysočina schválili dar obětem. Devět z nich dostalo 100 tisíc korun, osm 20 tisíc. Novým psychologem Zelenky se stal Petr Goldmann z bohnické psychiatrie.

26. února 2007 pitva odhalila, že jeden z pacientů patřících na seznam obětí, nezemřel kvůli podání heparinu.

20. března 2007 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo výsledky komise. Zjistila, že od roku 1999, kdy Zelenka na ARO pracoval, nastalo 11 podezřelých úmrtí. Ministerstvo podalo trestní oznámení.

Červen 2007 Policie v nemocnici prověřuje přes 30 podezřelých případů, kdy mohlo dojít k pochybení lékařů. Zelenka byl převezen na psychiatrii do vazební věznice v Brně. Měl se pokusit o sebevraždu.

Červenec 2007 Zelenka učinil první zpověď k svému motivu.

26. října 2007 se obhájce Herout a Zelenka seznámili s vyšetřovacím spisem. Policie ukončila vyšetřování. Spis byl předán zastupitelství v Hradci Králové. Zelenka je obviněn ze sedmi vražd a deseti pokusů. V listopadu obhájce Herout podává kvůli pochybnostem ve znaleckém posudku návrh na překvalifikování čtyř případů z vraždy na pokus.

30. listopadu byla vypracována obžaloba. Případ bude studovat Krajský soud v Hradci Králové.