Soud obsáhle rozsudek odůvodňoval, a to v jednotlivých bodech obžaloby a případech dokonaných i nedokonaných vražd.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová na úvod své řeči konstatovala, že soud shromáždil dostatek důkazů na to, aby mohl rozhodnout o vině i trestu.

„Všechny skutky, tak jak jsou popsány v obžalobě zůstávají nezměněny,“ konstatovala dále Lenka Faltusová. Nyní se vyjadřuje k jednotlivým skutkům. Podle Faltusové je hlavním důkazem proti Zelenkovi jeho doznání a znalecké posudky z oboru soudního lékařství.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová dále v závěřečné řeči navrhla pro Petra Zelenku doživotní trest vězení a zařadit ho do věznice se zvýšenou ostrahou. Důvodem je vysoká společenská nebezpečnost Petra Zelenky, který se dopustil 17 případů sériových vražd a pokusů o ně.

„Tento případ nelze srovnat s jinými případy, které se kdy u nás staly. Chtěl být pánem nad životem druhých a jeho zvlášť zavrženíhodné pohnutky musí soud vést k tomu, aby uvažoval o doživotním trestu. V případě, že bude na svobodě, mohl by činy znovu opakovat,“ konstatovala Faltusová.

Rozsudek si přišlo vyslechnout i na třináct rodinných příslušníků z řad poškozených. V soudní síni zabrali celou první řadu řadu. Proces v soudní síni sledují i desítky novinářů.

Naposledy dostal právo promluvit sám obžalovaný Petr Zelenka.

Přinášíme jeho autentickou výpověď.

„Chci se všem rodinám a poškozeným omluvit, moc se omluvit. Nikdy jsem jim nechtěl ublížit, nikdy jsem si jejich smrt nepřál. Nikdy jsem neměl v úmyslu někoho zabíjet. Myslím si, že jsem svou práci dělal dobře do poslední chvíle. Sám nedokážu říci, proč to dopadlo, tak tragicky. Nevím, co se stalo, že jsem heparin začal podávat. Když jsem chtěl vyjádřit své pocity a lítost ve vazbě, bylo to potlačeno tím, co bylo v tisku i soudními znalci. Nebyl jsem schopen se k ničemu vyjádřit, přístupem znalců jsem byl zrazen. Nevím, proč se to odehrálo a stalo. Neměl jsem nikdy potřebu ani v tom posledním půl roce chovat se vůči kolegům nadřazeně a jejich práci hanit. Oni sami to mohou posoudit nejlépe. Chci se ještě jednou opravdu omluvit těm, kteří jsou zde i těm, kteří tu nejsou. Někteří umřeli, někteří přežili, nevím, co bych ještě řekl. Vše jsem se snažil vysvětlit během hlavního líčení a při mém výslechu před soudem. Nebylo to lehké.“

Jak šel čas v heparinové kauze

V květnu 2006 primář oddělení ARO Nemocnice Havlíčkův Brod Pavel Longin začal pátrat po příčinách zvýšeného množství případů předávkování lékem heparin.
25. září 2006 primář informuje o vážných podezřeních ředitele nemocnice Josefa Pejchla, že na oddělení zdravotník Petr Zelenka vraždí pacienty.
26. září 2006 dostává Petr Zelenka výpověď. Jednalo se o vzájemnou dohodu.
16. října 2006 bylo podáno trestní oznámení na státní zastupitelství kvůli poškozování pacientů. Několik dní trvá, než se případu chopí policie.
1. listopadu 2006 nastupuje Zelenka do nemocnice v Jihlavě.
1. prosince 2006 zatýká policie Zelenku na pracovišti a obviní ho z osmi vražd pacientů a devíti pokusů.
5. prosince 2006 byl odvolán kvůli událostem v brodské nemocnici tehdejší ředitel Josef Pejchl.
7. prosince 2006 změnil Zelenka obhájce. Jeho otec tvrdil, že advokát Vítězslav Menšík, který mu byl přidělen ex offo, je hlásnou troubou policie. Případu se chopil Jan Herout z Jihlavy.
7. prosince 2006 přinesl Deník exkluzivní rozhovor s Milanem Tůmou, přítelem Petra Zelenky. Ten tvrdí, že se Zelenka přiznal k vraždám pod nátlakem.
V polovině ledna 2007 podal Herout trestní oznámení na policisty, kteří zatýkali Zelenku. Případ šetří Inspekce ministra vnitra.
V polovině ledna 2007 podal Ladislav Těšínský, lékař z pražského IKEMu, trestní oznámení na Pavla Longina, primáře ARO havlíčkobrodské nemocnice. Podle Těšínského mohl svými kroky zabránit některým vraždám. Policie případ šetří.
Na začátku února 2007 byl Zelenka převezen z Hradce Králové do vazební věznice v Brně na psychiatrické oddělení. Hrozilo, že spáchá sebevraždu.
13. února 2007 zastupitelé kraje Vysočina schválili dar příbuzným obětem heparinových úmrtí. Devět z nich dostalo 100 tisíc korun, osm pak 20 tisíc. Kraj je zřizovatelem Nemocnice Havlíčkův Brod.
26. února 2007 pitva odhalila, že jeden z pacientů patřících na seznam obětí, které se pokusil Zelenka zabít, nezemřel kvůli podání heparinu.
20. března 2007 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo výsledky komise. Ta zjistila, že od roku 1999, kdy Zelenka na ARO pracoval, nastalo jedenáct podezřelých úmrtí na heparin. Ministerstvo podalo stejný počet trestních oznámení na neznámého pachatele.
Červen 2007 Policie v Nemocnici Havlíčkův Brod prověřuje již přes třicet podezřelých případů, kdy mohlo dojít k pochybení lékařů.
Červenec 2007 Petr Zelenka učinil první zpověď ke svému motivu.
26. října 2007 se obhájce Jan Herout a Petr Zelenka seznámili s vyšetřovacím spisem. Policie ukončila vyšetřování. Spis byl předán státnímu zastupitelství v Hradci Králové. Zelenka je obviněn ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu.
V listopadu 2007 obhájce Herout podává návrh na překvalifikování čtyř případů z dokonané vraždy na pokus. Důvodem jsou pochybnosti ve znaleckém posudku o příčinné souvislosti s podáním heparinu a smrtí pacienta.
30. listopadu 2007 byla vypracována státním zastupitelstvím obžaloba na Petra Zelenku.
21. ledna 2008 začíná soudní proces v případu heparinových vražd.
21. února 2008 Krajský soud v Hradci Králové vynáší rozsudek nad Petrem Zelenkou