Po vězeňském duchovním Petru Kobielovi, který před soudem řekl, že policie Petra Zelenku během výslechu bila, jde o Jaroslava Maxmiliána Kašparů z Pelhřimova.

Osmapadesátiletý teolog a člen Sekulárního řádu želivských premonstrátů přijal nabídku obhájce Jana Herouta a pracuje na znaleckém posudku, který má za úkol znovu posoudit duševní stav Petra Zelenky. Ten byl za 17 případů vražd a pokusů o vraždu odsouzen na doživotí. Rozsudek ještě není pravomocný, protože se jím bude 11. června zabývat Vrchní soud v Praze.

Kašparů má sedmnáctiletou praxi soudního znalce v oboru psychiatrie a je autor odborné i duchovní literatury. Dělá znalecké posudky pro civilní i církevní soudy. Kromě toho má pětadvacet let praxe a zkušenosti s hypnoterapií (hypnózou). Zda hodlá tyto zkušenosti využít i v případě Zelenky je v rovině spekulací, protože Kašparů odmítá na toto téma jakoukoli diskusi.

O kauze farář mlčí

„Na téma Zelenka se nechci vůbec bavit,“ reagoval rezolutně Kašparů.
Herout připustil, že se s ním o hypnóze bavil, ale ne v souvislosti se Zelenkou. „Ptal jsem se, zda je možné hypnózou zjistit motiv pachatele trestného činu. Odpověděl pouze, že by to musel dělat odborník a dál jsme se o tom nebavili. Zřejmě to ve vězení není možné,“ řekl Herout.

Kašparů nechtěl prozradit ani to, zda je již s oponentním posudkem hotov, či ne. Podle právníka ale na posudku stále pracuje.
„Soud mu z procesních důvodů odmítl dát souhlas s přibráním konzultanta. Řekl jsem mu, ať práci dokončí i bez něj,“ řekl Herout. Ten nevidí nic divného na tom, že se v kauze objevil již druhý duchovní.

„Musím říci, že jsem oslovil mnoho znalců, ale nikdo do toho nechtěl jít svým jménem. K panu Kašparů jsem se dostal přes známého, který mi ho doporučil,“ prozradil Herout.

Obhájce by rád nový psychiatrický posudek předložil Vrchnímu soudu v den hlavního líčení. Jaké jsou dílčí závěry znalce Kašparů, Herout zatím netuší.
„Vůbec nechce, abych Zelenku navštěvoval ve věznici, abych ho nějak ovlivňoval. Svěřil se mi s tím, že si také myslí, že Zelenku měl zkoumat ústav nebo vysoká škola,“ podotkl Herout.

Ten stále bojuje za to, aby mu soud v této věci vyhověl. Obhájce upozorňuje na to, že například okresní soud v Havlíčkově Brodě v jiné kauze, kterou zastupuje, nařídil letos v dubnu sám od sebe přibrání ústavu k posouzení duševního stavu člověka v souvislosti s majetkovým vyrovnáním ohledně dědictví.

„A to nejde o miliony korun a životy lidí. Dělá to na mě dojem, jako kdyby státní moc měla obavy, že když mi vyhoví a přibere znalce, které požaduji, tak se jim celý případ zbortí jako domeček z karet,“ myslí si Herout.

Pokud by obhajobě nakonec soud vyhověl, mohl by Zelenka po dobu zkoumání pobývat v některém z ústavů.
Tři znalci, kteří zkoumali duševní stav Zelenky, řekli, že netrpí žádnou duševní poruchou a za své činy je plně zodpovědný. Soud názor znalců akceptoval a posudky označil za vyčerpávající a vypracování dalších posudků za nadbytečné.

Zelenka to odmítá a v odvolání pro Vrchní soud napsal, že jednal pod vlivem duševní poruchy, do níž se promítlo dlouhodobé ošetřování umírajících lidí. Je to podle něj nejpravděpodobnější vysvětlení celého případu.

„Patrně se u mě jedná také o rozdvojení osobnosti, kdy jsem jednak akčně pomáhal pacientům zejména při resuscitaci a současně jsem jim škodil,“ napsal Petr Zelenka do odvolání.